CntrlFlx Cplng Hub, Double, Bore 9mm, OD37.0mm, Aluminum, MCPRD37-9-A
  • Mfr # MCPRD37-9-A
  • Zoro # G3421768
/ea
Key Features
Bore Dia.
9 mm
Max. RPM
15000 RPM
Outside Dia.
1.457 in (37.0 mm)
Overall Length
1.496 in (38.0 mm)
Finish
Clear Anodized
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MCPRD37-9-A
Country of Origin
Germany
Dimensions
Bore Dia.
9 mm
Outside Dia.
1.457 in (37.0 mm)
Overall Length
1.496 in (38.0 mm)
Set Screw Size
M4
Fastening Dimensions
Metric
Hub Width
10.0 mm
Details
Max. RPM
15000 RPM
Finish
Clear Anodized
Weight
0.0595 lbs
Material
Aluminum
Max. Temp. Range (F)
-22°F to 175°F (-30°C to 79°C)
Screw Type
Clamp
Style
Clamp
Bore Tolerance
+0.05 mm / +0.01 mm
Measurement Type
Metric
Screw Material
Alloy Steel
Number of Screws
1 ea
B1 Shaft Penetration
18.9 mm
Screw Seating Torque
3.0 Nm
Screw Finish
Black Oxide
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in
Description
Ruland supplied Controlflex couplings are a lightweight, low inertia, and zero-backlash coupling designed for use in encoders, tachometers, resolvers, and light duty power transmission applications. This clamp style double insert type hub requires the user to mate it with one other hub and two acetal inserts. The multiple piece construction allows for a highly customizable coupling that easily combines clamp hubs with inch, metric, keyed, and keyless bores. This hub has a 9mm bore, 37.0mm OD, and 10.0mm length. The use of two inserts allows for higher torque capacity than single insert styles. It is longer than equivalent single insert Controlflex types to couple systems with wide distances between shaft ends. It has a balanced design and can accommodate speeds of up to 15000 RPM. This Controlflex hub is RoHS and REACH compliant and manufactured by Schmidt Kupplung in Germany.