CntrlFlx Cplng Hub, Single, Bore 10mm, OD56.0mm, Aluminum, MCPRS56-10-A
  • Mfr # MCPRS56-10-A
  • Zoro # G3389050
/ea
Key Features
Bore Dia.
10 mm
Max. RPM
10000 RPM
Outside Dia.
2.205 in (56.0 mm)
Overall Length
1.772 in (45.0 mm)
Material
Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MCPRS56-10-A
Country of Origin
Germany
Dimensions
Bore Dia.
10 mm
Outside Dia.
2.205 in (56.0 mm)
Overall Length
1.772 in (45.0 mm)
Fastening Dimensions
Metric
Hub Width
15.0 mm
Set Screw Size
M6
Details
Max. RPM
10000 RPM
Material
Aluminum
Finish
Clear Anodized
Weight
0.2006 lbs
Style
Clamp
Max. Temp. Range (F)
-22°F to 175°F (-30°C to 79°C)
Screw Type
Clamp
Number of Screws
1 ea
B1 Shaft Penetration
22.4 mm
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in
Screw Material
Alloy Steel
Screw Seating Torque
8.0 Nm
Screw Finish
Black Oxide
Measurement Type
Metric
Bore Tolerance
+0.05 mm / +0.01 mm
Description
Ruland supplied Controlflex couplings are a lightweight, low inertia, and zero-backlash coupling designed for use in encoders, tachometers, resolvers, and light duty power transmission applications. This clamp style single insert type hub requires the user to mate it with one other hub and one acetal insert. The multiple piece construction allows for a highly customizable coupling that easily combines clamp hubs with inch, metric, keyed, and keyless bores. This hub has a 10mm bore, 56.0mm OD, and 15.0mm length. The use of one insert allows for higher misalignment capabilities than double insert styles. It is compact and can fit in smaller envelopes than equivalent single beam or double insert Controlflex styles. It has a balanced design and can accommodate speeds of up to 10000 RPM. This Controlflex hub is RoHS and REACH compliant and manufactured by Schmidt Kupplung in Germany.