CntrlFlx Cplng Hub, Single, Bore 16mm, OD56.0mm, Aluminum, MCPRS56-16-A
  • Mfr # MCPRS56-16-A
  • Zoro # G3391074
/ea
Key Features
Bore Dia.
16 mm
Max. RPM
10000 RPM
Outside Dia.
2.205 in (56.0 mm)
Overall Length
1.772 in (45.0 mm)
Finish
Clear Anodized
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MCPRS56-16-A
Country of Origin
Germany
Dimensions
Bore Dia.
16 mm
Outside Dia.
2.205 in (56.0 mm)
Overall Length
1.772 in (45.0 mm)
Set Screw Size
M6
Fastening Dimensions
Metric
Hub Width
15.0 mm
Details
Max. RPM
10000 RPM
Finish
Clear Anodized
Material
Aluminum
Weight
0.2006 lbs
Screw Type
Clamp
Style
Clamp
Max. Temp. Range (F)
-22°F to 175°F (-30°C to 79°C)
Bore Tolerance
+0.06 mm / +0.02 mm
B1 Shaft Penetration
15.0 mm
Screw Finish
Black Oxide
Screw Seating Torque
8.0 Nm
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in
Measurement Type
Metric
Screw Material
Alloy Steel
Number of Screws
1 ea
Description
Ruland supplied Controlflex couplings are a lightweight, low inertia, and zero-backlash coupling designed for use in encoders, tachometers, resolvers, and light duty power transmission applications. This clamp style single insert type hub requires the user to mate it with one other hub and one acetal insert. The multiple piece construction allows for a highly customizable coupling that easily combines clamp hubs with inch, metric, keyed, and keyless bores. This hub has a 16mm bore, 56.0mm OD, and 15.0mm length. The use of one insert allows for higher misalignment capabilities than double insert styles. It is compact and can fit in smaller envelopes than equivalent single beam or double insert Controlflex styles. It has a balanced design and can accommodate speeds of up to 10000 RPM. This Controlflex hub is RoHS and REACH compliant and manufactured by Schmidt Kupplung in Germany.