CntrlFlx Cplng Hub, Single, Bore 22mm, OD56.0mm, Aluminum, MCPRS56-22-A
  • Mfr # MCPRS56-22-A
  • Zoro # G3393040
Bore Dia.
22 mm
Outside Dia.
2.205 in (56.0 mm)
Overall Length
1.772 in (45.0 mm)
Weight
0.2006 lbs
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MCPRS56-22-A
Bore Dia.
22 mm
Outside Dia.
2.205 in (56.0 mm)
Overall Length
1.772 in (45.0 mm)
Hub Width
15.0 mm
Set Screw Size
M6
Weight
0.2006 lbs
Max. Temp. Range (F)
-22°F to 175°F (-30°C to 79°C)
Screw Type
Clamp
Style
Clamp
B1 Shaft Penetration
15.0 mm
Screw Seating Torque
8.0 Nm
Bore Tolerance
+0.07 mm / +0.02 mm
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in
Description
Ruland supplied Controlflex couplings are a lightweight, low inertia, and zero-backlash coupling designed for use in encoders, tachometers, resolvers, and light duty power transmission applications. This clamp style single insert type hub requires the user to mate it with one other hub and one acetal insert. The multiple piece construction allows for a highly customizable coupling that easily combines clamp hubs with inch, metric, keyed, and keyless bores. This hub has a 22mm bore, 56.0mm OD, and 15.0mm length. The use of one insert allows for higher misalignment capabilities than double insert styles. It is compact and can fit in smaller envelopes than equivalent single beam or double insert Controlflex styles. It has a balanced design and can accommodate speeds of up to 10000 RPM. This Controlflex hub is RoHS and REACH compliant and manufactured by Schmidt Kupplung in Germany.