CntrlFlx Cplng Hub w/Key, Dbl, Bore 12mm, OD25.0mm, Alum, MCPRDK25-12-A
  • Mfr # MCPRDK25-12-A
  • Zoro # G3404164
Bore Dia.
12 mm
Max. RPM
22000 RPM
Outside Dia.
0.984 in (25.0 mm)
Overall Length
1.220 in (31.0 mm)
Weight
0.0223 lbs
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MCPRDK25-12-A
Bore Dia.
12 mm
Outside Dia.
0.984 in (25.0 mm)
Overall Length
1.220 in (31.0 mm)
Hub Width
9.5 mm
Set Screw Size
M3
Details
Max. RPM
22000 RPM
Weight
0.0223 lbs
Clear Anodized
Keyway (mm)
4 mm
Screw Type
Clamp with Keyway
Max. Temp. Range (F)
-22°F to 175°F (-30°C to 79°C)
Style
Clamp with Keyway
Screw Seating Torque
1.3 Nm
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in
Bore Tolerance
+0.06 mm / +0.02 mm
B1 Shaft Penetration
9.5 mm
Description
Ruland supplied Controlflex couplings are a lightweight, low inertia, and zero-backlash coupling designed for use in encoders, tachometers, resolvers, and light duty power transmission applications. This keyed clamp style double insert type hub requires the user to mate it with one other hub and two acetal inserts. The multiple piece construction allows for a highly customizable coupling that easily combines clamp hubs with inch, metric, keyed, and keyless bores. This hub has a 12mm bore, 4mm keyway, 25.0mm OD, and 9.5mm length. The use of a keyway prevents the coupling from slipping on the shaft if over torqued. This double insert type has higher torque capacity than single insert styles. It is longer than equivalent single insert Controlflex types to couple systems with wide distances between shaft ends. It has a balanced design and can accommodate speeds of up to 22000 RPM. This Controlflex hub is RoHS and REACH compliant and manufactured by Schmidt Kupplung in Germany.