CntrlFlx Cplng Hub w/Key, Dbl, Bore 14mm, OD37.0mm, Alum, MCPTDK37-14-A
  • Mfr # MCPTDK37-14-A
  • Zoro # G3393786
/ea
Key Features
Bore Dia.
14 mm
Max. RPM
15000 RPM
Outside Dia.
1.457 in (37.0 mm)
Overall Length
1.260 in (32.0 mm)
Weight
0.041 lbs
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MCPTDK37-14-A
Country of Origin
Germany
Dimensions
Bore Dia.
14 mm
Outside Dia.
1.457 in (37.0 mm)
Overall Length
1.260 in (32.0 mm)
Set Screw Size
M3
Hub Width
7.0 mm
Fastening Dimensions
Metric
Details
Max. RPM
15000 RPM
Weight
0.041 lbs
Finish
Clear Anodized
Material
Aluminum
Max. Temp. Range (F)
-22°F to 175°F (-30°C to 79°C)
Keyway (mm)
5 mm
Style
Clamp with Keyway, Thin Hub
Screw Type
Clamp with Keyway, Thin Hub
Screw Finish
Black Oxide
Screw Material
Alloy Steel
B1 Shaft Penetration
7.0 mm
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in
Measurement Type
Metric
Screw Seating Torque
1.3 Nm
Bore Tolerance
+0.06 mm / +0.02 mm
Number of Screws
1 ea
Description
Ruland supplied Controlflex couplings are a lightweight, low inertia, and zero-backlash coupling designed for use in encoders, tachometers, resolvers, and light duty power transmission applications. This keyed clamp style double insert type thin hub requires the user to mate it with one other hub and two acetal inserts. The multiple piece construction allows for a highly customizable coupling that easily combines clamp hubs with inch, metric, keyed, and keyless bores. This hub has a 14mm bore, 5mm keyway, 37.0mm OD, and 7.0mm length. The use of a keyway prevents the coupling from slipping on the shaft if over torqued. It has a narrow width for use in applications with short shafts that may not be able to protrude completely through the clamp of a regularly sized hub. This double insert type has higher torque capacity than single insert styles. It is longer than equivalent single insert Controlflex types to couple systems with wide distances between shaft ends. It has a balanced design and can accommodate speeds of up to 15000 RPM. This Controlflex hub is RoHS and REACH compliant and manufactured by Schmidt Kupplung in Germany.