CntrlFlx Cplng Hub w/Key, Dbl, Bore 18mm, OD37.0mm, Alum, MCPRDK37-18-A
  • Mfr # MCPRDK37-18-A
  • Zoro # G3388274
/ea
Key Features
Bore Dia.
18 mm
Max. RPM
15000 RPM
Outside Dia.
1.457 in (37.0 mm)
Overall Length
1.496 in (38.0 mm)
Material
Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MCPRDK37-18-A
Country of Origin
Germany
Dimensions
Bore Dia.
18 mm
Outside Dia.
1.457 in (37.0 mm)
Overall Length
1.496 in (38.0 mm)
Fastening Dimensions
Metric
Hub Width
10.0 mm
Set Screw Size
M4
Details
Max. RPM
15000 RPM
Material
Aluminum
Finish
Clear Anodized
Weight
0.0533 lbs
Screw Type
Clamp with Keyway
Keyway (mm)
6 mm
Max. Temp. Range (F)
-22°F to 175°F (-30°C to 79°C)
Style
Clamp with Keyway
Screw Material
Alloy Steel
Screw Seating Torque
3.0 Nm
Measurement Type
Metric
Bore Tolerance
+0.06 mm / +0.02 mm
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in
Number of Screws
1 ea
B1 Shaft Penetration
10.0 mm
Screw Finish
Black Oxide
Description
Ruland supplied Controlflex couplings are a lightweight, low inertia, and zero-backlash coupling designed for use in encoders, tachometers, resolvers, and light duty power transmission applications. This keyed clamp style double insert type hub requires the user to mate it with one other hub and two acetal inserts. The multiple piece construction allows for a highly customizable coupling that easily combines clamp hubs with inch, metric, keyed, and keyless bores. This hub has a 18mm bore, 6mm keyway, 37.0mm OD, and 10.0mm length. The use of a keyway prevents the coupling from slipping on the shaft if over torqued. This double insert type has higher torque capacity than single insert styles. It is longer than equivalent single insert Controlflex types to couple systems with wide distances between shaft ends. It has a balanced design and can accommodate speeds of up to 15000 RPM. This Controlflex hub is RoHS and REACH compliant and manufactured by Schmidt Kupplung in Germany.