CntrlFlx Cplng Hub w/Key, Dbl, Bore 19mm, OD37.0mm, Alum, MCPRDK37-19-A
  • Mfr # MCPRDK37-19-A
  • Zoro # G3391677
Bore Dia.
19 mm
Max. RPM
15000 RPM
Outside Dia.
1.457 in (37.0 mm)
Overall Length
1.496 in (38.0 mm)
Weight
0.0515 lbs
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MCPRDK37-19-A
Bore Dia.
19 mm
Outside Dia.
1.457 in (37.0 mm)
Overall Length
1.496 in (38.0 mm)
Set Screw Size
M4
Hub Width
10.0 mm
Details
Max. RPM
15000 RPM
Weight
0.0515 lbs
Max. Temp. Range (F)
-22°F to 175°F (-30°C to 79°C)
Keyway (mm)
6 mm
Screw Seating Torque
3.0 Nm
Bore Tolerance
+0.07 mm / +0.02 mm
B1 Shaft Penetration
10.0 mm
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in
Description
Ruland supplied Controlflex couplings are a lightweight, low inertia, and zero-backlash coupling designed for use in encoders, tachometers, resolvers, and light duty power transmission applications. This keyed clamp style double insert type hub requires the user to mate it with one other hub and two acetal inserts. The multiple piece construction allows for a highly customizable coupling that easily combines clamp hubs with inch, metric, keyed, and keyless bores. This hub has a 19mm bore, 6mm keyway, 37.0mm OD, and 10.0mm length. The use of a keyway prevents the coupling from slipping on the shaft if over torqued. This double insert type has higher torque capacity than single insert styles. It is longer than equivalent single insert Controlflex types to couple systems with wide distances between shaft ends. It has a balanced design and can accommodate speeds of up to 15000 RPM. This Controlflex hub is RoHS and REACH compliant and manufactured by Schmidt Kupplung in Germany.