CntrlFlx Cplng Hub w/Key, Dbl, Bore 30mm, OD56.0mm, Alum, MCPRDK56-30-A
  • Mfr # MCPRDK56-30-A
  • Zoro # G3398205
Bore Dia.
30 mm
Max. RPM
10000 RPM
Outside Dia.
2.205 in (56.0 mm)
Overall Length
2.244 in (57.0 mm)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MCPRDK56-30-A
Bore Dia.
30 mm
Outside Dia.
2.205 in (56.0 mm)
Overall Length
2.244 in (57.0 mm)
Set Screw Size
M6
Hub Width
15.0 mm
Max. RPM
10000 RPM
Weight
0.1736 lbs
Keyway (mm)
8 mm
Max. Temp. Range (F)
-22°F to 175°F (-30°C to 79°C)
B1 Shaft Penetration
15.0 mm
Bore Tolerance
+0.07 mm / +0.02 mm
Screw Seating Torque
8.0 Nm
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in
Description
Ruland supplied Controlflex couplings are a lightweight, low inertia, and zero-backlash coupling designed for use in encoders, tachometers, resolvers, and light duty power transmission applications. This keyed clamp style double insert type hub requires the user to mate it with one other hub and two acetal inserts. The multiple piece construction allows for a highly customizable coupling that easily combines clamp hubs with inch, metric, keyed, and keyless bores. This hub has a 30mm bore, 8mm keyway, 56.0mm OD, and 15.0mm length. The use of a keyway prevents the coupling from slipping on the shaft if over torqued. This double insert type has higher torque capacity than single insert styles. It is longer than equivalent single insert Controlflex types to couple systems with wide distances between shaft ends. It has a balanced design and can accommodate speeds of up to 10000 RPM. This Controlflex hub is RoHS and REACH compliant and manufactured by Schmidt Kupplung in Germany.