  • Mfr # MCPRDK75-22-A
  • Zoro # G3386059
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
22 mm
Max. RPM
7500 RPM
Outside Dia.
2.953 in (75.0 mm)
Overall Length
2.874 in (73.0 mm)
Finish
Clear Anodized
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MCPRDK75-22-A
Country of Origin
Germany
Dimensions
Bore Dia.
22 mm
Outside Dia.
2.953 in (75.0 mm)
Overall Length
2.874 in (73.0 mm)
Set Screw Size
M8
Hub Width
18.0 mm
Fastening Dimensions
Metric
Details
Max. RPM
7500 RPM
Finish
Clear Anodized
Weight
0.4734 lbs
Material
Aluminum
Max. Temp. Range (F)
-22°F to 175°F (-30°C to 79°C)
Screw Type
Clamp with Keyway
Keyway (mm)
6 mm
Style
Clamp with Keyway
Measurement Type
Metric
Screw Seating Torque
24.0 Nm
Bore Tolerance
+0.07 mm / +0.02 mm
Screw Material
Alloy Steel
Screw Finish
Black Oxide
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in
Number of Screws
1 ea
B1 Shaft Penetration
36.4 mm
Description
Ruland supplied Controlflex couplings are a lightweight, low inertia, and zero-backlash coupling designed for use in encoders, tachometers, resolvers, and light duty power transmission applications. This keyed clamp style double insert type hub requires the user to mate it with one other hub and two acetal inserts. The multiple piece construction allows for a highly customizable coupling that easily combines clamp hubs with inch, metric, keyed, and keyless bores. This hub has a 22mm bore, 6mm keyway, 75.0mm OD, and 18.0mm length. The use of a keyway prevents the coupling from slipping on the shaft if over torqued. This double insert type has higher torque capacity than single insert styles. It is longer than equivalent single insert Controlflex types to couple systems with wide distances between shaft ends. It has a balanced design and can accommodate speeds of up to 7500 RPM. This Controlflex hub is RoHS and REACH compliant and manufactured by Schmidt Kupplung in Germany.