  • Mfr # CPRSK48-24-A
  • Zoro # G3401696
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
1.500 in
Max. RPM
7500 RPM
Outside Dia.
2.953 in (75.0 mm)
Overall Length
2.244 in (57.0 mm)
Weight
0.4652 lbs
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CPRSK48-24-A
Country of Origin
Germany
Dimensions
Bore Dia.
1.500 in
Outside Dia.
2.953 in (75.0 mm)
Overall Length
2.244 in (57.0 mm)
Set Screw Size
M8
Fastening Dimensions
Metric
Hub Width
0.709 in
Details
Max. RPM
7500 RPM
Weight
0.4652 lbs
Material
Aluminum
Finish
Clear Anodized
Screw Type
Clamp with Keyway
Style
Clamp with Keyway
Max. Temp. Range (F)
-22°F to 175°F (-30°C to 79°C)
Keyway (In.)
3/8 in
Screw Seating Torque
24.0 Nm
Bore Tolerance
+0.003 in / +0.001 in
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in
B1 Shaft Penetration
1.102 in
Number of Screws
1 ea
Screw Finish
Black Oxide
Screw Material
Alloy Steel
Measurement Type
Inch
Description
Ruland supplied Controlflex couplings are a lightweight, low inertia, and zero-backlash coupling designed for use in encoders, tachometers, resolvers, and light duty power transmission applications. This keyed clamp style single insert type hub requires the user to mate it with one other hub and one acetal insert. The multiple piece construction allows for a highly customizable coupling that easily combines clamp hubs with inch, metric, keyed, and keyless bores. This hub has a 1.500" bore, 3/8" keyway, 2.953" OD, and 0.709" length. The use of a keyway prevents the coupling from slipping on the shaft if over torqued. This single insert type has higher misalignment capabilities than double insert styles. It is compact and can fit in smaller envelopes than equivalent single beam or double insert Controlflex styles. It has a balanced design and can accommodate speeds of up to 7500 RPM. This Controlflex hub is RoHS and REACH compliant and manufactured by Schmidt Kupplung in Germany.