  • Mfr # MCPRSK75-36-A
  • Zoro # G3386996
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
36 mm
Max. RPM
7500 RPM
Outside Dia.
2.953 in (75.0 mm)
Overall Length
2.244 in (57.0 mm)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MCPRSK75-36-A
Bore Dia.
36 mm
Outside Dia.
2.953 in (75.0 mm)
Overall Length
2.244 in (57.0 mm)
Hub Width
18.0 mm
Set Screw Size
M8
Max. RPM
7500 RPM
Weight
0.3689 lbs
Keyway (mm)
10 mm
Max. Temp. Range (F)
-22°F to 175°F (-30°C to 79°C)
B1 Shaft Penetration
18.0 mm
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in
Screw Seating Torque
24.0 Nm
Bore Tolerance
+0.09 mm / +0.03 mm
Description
Ruland supplied Controlflex couplings are a lightweight, low inertia, and zero-backlash coupling designed for use in encoders, tachometers, resolvers, and light duty power transmission applications. This keyed clamp style single insert type hub requires the user to mate it with one other hub and one acetal insert. The multiple piece construction allows for a highly customizable coupling that easily combines clamp hubs with inch, metric, keyed, and keyless bores. This hub has a 36mm bore, 10mm keyway, 75.0mm OD, and 18.0mm length. The use of a keyway prevents the coupling from slipping on the shaft if over torqued. This single insert type has higher misalignment capabilities than double insert styles. It is compact and can fit in smaller envelopes than equivalent single beam or double insert Controlflex styles. It has a balanced design and can accommodate speeds of up to 7500 RPM. This Controlflex hub is RoHS and REACH compliant and manufactured by Schmidt Kupplung in Germany.