  • Mfr # MWC20-4-4-A
  • Zoro # G7937623
/ea
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
System of Measurement
Metric
Bore Dia.
4mm x 4mm
Material - Couplings
Aluminum
Outside Dia.
20 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MWC20-4-4-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
4mm x 4mm
Outside Dia.
20 mm
Overall Length
28 mm
Outside Dia. (mm)
20
Length through Bore (In.)
0.525
Screw Size (mm)
M3
Overall Length (In.)
1.102
Outside Dia. (In.)
Length through Bore (mm)
Clearance Dia. (mm)
20
Size
MWC20
Clearance Dia. (In.)
0.787 in
Overall Length (mm)
28
Length through Bore
13.34 mm
Screw Size
M3
Different Bore Sizes
No
Coupling Outside Diameter
20 mm
Screw Thread Size
Length Through Bore 2
13.6 mm
Bore Diameter 1
4 mm
Bore Diameter 2
4 mm
Length Through Bore 1
13.6 mm
Details
Item
Motion Control Coupling
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
Aluminum
Finish
Bright
Max. Temp. Range (F)
225 Degrees
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.005 in
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
Style
4-Beam Clamp
Max. Bore (mm)
4 mm
Max. Temp.
225 Degrees F
Rated Torque
12 in-lb
Item - Motion Control Couplings
Motion Control Coupling
Max. Angular Misalignment
3 Degrees
Min. Bore (mm)
4
Min. Bore (In.)
0.188 in
Screw Type
Cap Screw
Max. RPM
6,000 RPM
Max. Axial Misalignment (In.)
Material
Torque (In.-Lbs.)
12
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Application
Light-Duty Power Transmission, Servo Motors to Lead Screws
Bore Tolerance
+0.025/-0.000 mm
Screw Material
Alloy Steel
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Shaft Tolerance
Torsional Stiffness
0.5 N-m/Deg
Axial Motion
0.12 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
0.65 N-m
Moment of Inertia
0.000001053 kgf/m sq
Number of Locking Screws
2
Number of Beams
4
Coupling Material
Shaft Locking Type
Clamp On
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Fastener Tightening Torque
2.1 N-m
Series
MWC
Coupling Material Finish
Bright
Bore Type
Round
Maximum Speed
6,000 RPM
Maximum Operating Temperature
107 Degrees C
Maximum Torque
1.3 N-m
Included Screws
(2) Hex Socket Cap Screw
Parallel Misalignment
0.2 mm
Features
Balanced Design for Reduced Vibration
Coupling Material Grade
Screw Material Finish
Black Oxide
Full Bearing Support Required
Yes
Zero Backlash
Yes
For Environment
Angular Misalignment, Axial Motion, Parallel Misalignment
Angular Misalignment
3 Degrees
Dynamic Torque Reversing
0.33 N-m
Description
Motion Control Coupling, Angular Misalignment 3 Degrees , Bore Diameter 1 4 mm, Bore Diameter 2 4 mm, Coupling Material Aluminum, Coupling Outside Diameter 20 mm, Maximum Speed 6,000 RPM, Maximum Torque 1.3 N-m, Axial Motion 0.12 mm, Overall Length 28 mm, Parallel Misalignment 0.2 mm, System of Measurement Metric, Different Bore Sizes No, Torsional Stiffness 0.5 N-m/Deg, Bore Type Round, Shaft Locking Type Clamp On, Number of Beams 4, Length Through Bore 2 13.6 mm