  • Mfr # MWC20-5-4-A
  • Zoro # G8277491
/ea
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
System of Measurement
Metric
Bore Dia.
5mm x 4mm
Material - Couplings
Aluminum
Outside Dia.
20 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MWC20-5-4-A
Bore Dia.
5mm x 4mm
Outside Dia.
20 mm
Overall Length
28 mm
Size
MWC20
Overall Length (In.)
1.102
Clearance Dia. (In.)
0.984 in
Length through Bore
13.34 mm
Outside Dia. (mm)
20
Outside Dia. (In.)
0.787
Screw Size (mm)
M3
Overall Length (mm)
28
Length through Bore (In.)
Clearance Dia. (mm)
25
Length through Bore (mm)
Screw Size
M3
Bore Diameter 1
5 mm
Coupling Outside Diameter
20 mm
Different Bore Sizes
Yes
Screw Thread Size
Length Through Bore 1
13.6 mm
Bore Diameter 2
4 mm
Length Through Bore 2
13.6 mm
Details
Item
Motion Control Coupling
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
Aluminum
Finish
Bright
Rated Torque
12 in-lb
Max. Angular Misalignment
3 Degrees
Max. Temp.
225 Degrees F
Material
Style
4-Beam Clamp
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.005 in
Item - Motion Control Couplings
Motion Control Coupling
Max. Axial Misalignment (In.)
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
Max. Bore (mm)
5 mm
Max. RPM
6,000 RPM
Min. Bore (mm)
4
Torque (In.-Lbs.)
12
Max. Temp. Range (F)
225 Degrees
Screw Type
Cap Screw
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Application
Light-Duty Power Transmission, Servo Motors to Lead Screws
Bore Tolerance
+0.025/-0.000 mm
Screw Material
Alloy Steel
Included Screws
(2) Hex Socket Cap Screw
Features
Balanced Design for Reduced Vibration
Number of Locking Screws
2
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Maximum Operating Temperature
107 Degrees C
Screw Material Finish
Black Oxide
Dynamic Torque Non-Reversing
0.65 N-m
Number of Beams
4
Full Bearing Support Required
Yes
For Environment
Angular Misalignment, Axial Motion, Parallel Misalignment
Angular Misalignment
3 Degrees
Parallel Misalignment
0.2 mm
Shaft Locking Type
Clamp On
Moment of Inertia
0.000001053 kgf/m sq
Series
MWC
Coupling Material Finish
Bright
Coupling Material Grade
Shaft Tolerance
Coupling Material
Bore Type
Round
Fastener Tightening Torque
2.1 N-m
Axial Motion
0.12 mm
Maximum Torque
1.3 N-m
Torsional Stiffness
0.5 N-m/Deg
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Zero Backlash
Dynamic Torque Reversing
0.33 N-m
Maximum Speed
6,000 RPM
Description
Motion Control Coupling, Angular Misalignment 3 Degrees , Bore Diameter 1 5 mm, Bore Diameter 2 4 mm, Coupling Material Aluminum, Coupling Outside Diameter 20 mm, Maximum Speed 6,000 RPM, Maximum Torque 1.3 N-m, Axial Motion 0.12 mm, Overall Length 28 mm, Parallel Misalignment 0.2 mm, System of Measurement Metric, Different Bore Sizes Yes, Torsional Stiffness 0.5 N-m/Deg, Bore Type Round, Shaft Locking Type Clamp On, Number of Beams 4, Length Through Bore 2 13.6 mm