  • Mfr # MWC20-5-5-A
  • Zoro # G7993797
/ea
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
System of Measurement
Metric
Bore Dia.
5mm x 5mm
Material - Couplings
Aluminum
Outside Dia.
20 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MWC20-5-5-A
Bore Dia.
5mm x 5mm
Outside Dia.
20 mm
Overall Length
28 mm
Clearance Dia. (mm)
25
Length through Bore (In.)
0.525
Screw Size (mm)
M3
Length through Bore
13.34 mm
Overall Length (In.)
1.102
Size
MWC20
Clearance Dia. (In.)
0.984 in
Outside Dia. (mm)
20
Outside Dia. (In.)
Screw Size
M3
Overall Length (mm)
28
Length through Bore (mm)
Bore Diameter 2
5 mm
Length Through Bore 1
13.6 mm
Bore Diameter 1
5 mm
Coupling Outside Diameter
20 mm
Screw Thread Size
Different Bore Sizes
No
Length Through Bore 2
13.6 mm
Details
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
Item
Motion Control Coupling
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
Aluminum
Finish
Bright
Rated Torque
12 in-lb
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.005 in
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
Screw Type
Cap Screw
Max. Bore (mm)
5 mm
Max. Temp. Range (F)
225 Degrees
Torque (In.-Lbs.)
12
Max. Axial Misalignment (In.)
Max. RPM
6,000 RPM
Min. Bore (mm)
5
Max. Temp.
225 Degrees F
Material
Max. Angular Misalignment
3 Degrees
Item - Motion Control Couplings
Motion Control Coupling
Style
4-Beam Clamp
Application
Light-Duty Power Transmission, Servo Motors to Lead Screws
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Bore Tolerance
+0.025/-0.000 mm
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Angular Misalignment
3 Degrees
Screw Material Finish
Black Oxide
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Maximum Operating Temperature
107 Degrees C
Series
MWC
Coupling Material
Number of Locking Screws
2
Parallel Misalignment
0.2 mm
Torsional Stiffness
0.5 N-m/Deg
Shaft Tolerance
Included Screws
(2) Hex Socket Cap Screw
Bore Type
Round
Fastener Tightening Torque
2.1 N-m
Coupling Material Finish
Bright
Axial Motion
0.12 mm
For Environment
Angular Misalignment, Axial Motion, Parallel Misalignment
Moment of Inertia
0.000001053 kgf/m sq
Number of Beams
4
Shaft Locking Type
Clamp On
Full Bearing Support Required
Yes
Maximum Speed
6,000 RPM
Features
Balanced Design for Reduced Vibration
Dynamic Torque Non-Reversing
0.65 N-m
Dynamic Torque Reversing
0.33 N-m
Coupling Material Grade
Zero Backlash
Yes
Maximum Torque
1.3 N-m
Description
Motion Control Coupling, Angular Misalignment 3 Degrees , Bore Diameter 1 5 mm, Bore Diameter 2 5 mm, Coupling Material Aluminum, Coupling Outside Diameter 20 mm, Maximum Speed 6,000 RPM, Maximum Torque 1.3 N-m, Axial Motion 0.12 mm, Overall Length 28 mm, Parallel Misalignment 0.2 mm, System of Measurement Metric, Different Bore Sizes No, Torsional Stiffness 0.5 N-m/Deg, Bore Type Round, Shaft Locking Type Clamp On, Number of Beams 4, Length Through Bore 2 13.6 mm