  • Mfr # MWS15-4-4-A
  • Zoro # G7988644
/ea
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
System of Measurement
Metric
Bore Dia.
4mm x 4mm
Material - Couplings
Aluminum
Outside Dia.
15 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MWS15-4-4-A
Bore Dia.
4mm x 4mm
Outside Dia.
15 mm
Overall Length
20 mm
Size
MWS15
Length through Bore
9.41 mm
Outside Dia. (In.)
0.591
Overall Length (In.)
0.787
Screw Size
M3
Overall Length (mm)
20
Length through Bore (In.)
0.37
Outside Dia. (mm)
15
Screw Size (mm)
M3
Length through Bore (mm)
9.41
Clearance Dia. (In.)
0.984 in
Clearance Dia. (mm)
25
Screw Thread Size
Different Bore Sizes
No
Length Through Bore 1
9.6 mm
Bore Diameter 1
4 mm
Bore Diameter 2
4 mm
Length Through Bore 2
9.6 mm
Coupling Outside Diameter
15 mm
Details
Item
Motion Control Coupling
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
Aluminum
Finish
Bright
Max. RPM
6,000 RPM
Min. Bore (mm)
4
Style
4-Beam Set Screw
Screw Type
Set Screw
Setscrew Location
2 (120 Degrees )
Max. Angular Misalignment
3 Degrees
Max. Bore (mm)
4 mm
Max. Axial Misalignment (In.)
Rated Torque
8 in-lb
Item - Motion Control Couplings
Motion Control Coupling
Torque (In.-Lbs.)
8
Max. Temp.
225 Degrees F
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.005 in
Material
Max. Temp. Range (F)
225 Degrees
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Application
Light-Duty Power Transmission, Servo Motors to Lead Screws
Bore Tolerance
+0.025/-0.000 mm
Screw Material
Alloy Steel
Angular Misalignment
3 Degrees
Full Bearing Support Required
Yes
Maximum Operating Temperature
107 Degrees C
Bore Type
Round
Included Screws
(4) Set Screw
Moment of Inertia
0.000000293 kgf/m sq
Maximum Torque
0.85 N-m
Screw Material Finish
Black Oxide
Coupling Material
Torsional Stiffness
0.23 N-m/Deg
For Environment
Angular Misalignment, Axial Motion, Parallel Misalignment
Shaft Tolerance
+0.000/-0.013 mm
Series
MWS
Shaft Locking Type
Set Screw
Maximum Speed
6,000 RPM
Parallel Misalignment
0.2 mm
Number of Beams
4
Coupling Material Grade
Axial Motion
0.12 mm
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Fastener Tightening Torque
0.92 N-m
Features
Balanced Design for Reduced Vibration
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Number of Locking Screws
Dynamic Torque Non-Reversing
0.43 N-m
Zero Backlash
Yes
Dynamic Torque Reversing
0.21 N-m
Coupling Material Finish
Bright
Description
Motion Control Coupling, Angular Misalignment 3 Degrees , Bore Diameter 1 4 mm, Bore Diameter 2 4 mm, Coupling Material Aluminum, Coupling Outside Diameter 15 mm, Maximum Speed 6,000 RPM, Maximum Torque 0.85 N-m, Axial Motion 0.12 mm, Overall Length 20 mm, Parallel Misalignment 0.2 mm, System of Measurement Metric, Different Bore Sizes No, Torsional Stiffness 0.23 N-m/Deg, Bore Type Round, Shaft Locking Type Set Screw, Number of Beams 4, Length Through Bore 2 9.6 mm