  • Mfr # FSMR25-12-11-SS
  • Zoro # G8026907
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
System of Measurement
Metric
Bore Dia.
12mm x 11mm
Material - Couplings
Stainless Steel
Outside Dia.
25.4 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
FSMR25-12-11-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
12mm x 11mm
Outside Dia.
25.4 mm
Overall Length
38.1 mm
Length through Bore (mm)
17.87
Clearance Dia. (In.)
1.459 in
Screw Size
M5
Size
FSMR25
Length through Bore
17.87 mm
Screw Size (mm)
M5
Outside Dia. (mm)
25.4
Overall Length (mm)
38.1
Outside Dia. (In.)
1
Clearance Dia. (mm)
37.06
Length through Bore (In.)
Overall Length (In.)
1.5
Screw Thread Size
Different Bore Sizes
Yes
Length Through Bore 1
18.3 mm
Bore Diameter 2
11 mm
Length Through Bore 2
18.3 mm
Bore Diameter 1
12 mm
Coupling Outside Diameter
25.4 mm
Details
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
Item
Motion Control Coupling
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
Stainless Steel
Finish
Bright
Rated Torque
39 in-lb
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
Max. Temp.
350 Degrees F
Max. Axial Misalignment (In.)
+/-0.01
Max. Bore (mm)
12 mm
Max. Temp. Range (F)
350 Degrees
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.015 in
Torque (In.-Lbs.)
39
Style
6-Beam Set Screw
Setscrew Location
2 (120 Degrees )
Min. Bore (mm)
11
Item - Motion Control Couplings
Motion Control Coupling
Material
Screw Type
Set Screw
Max. Angular Misalignment
3 Degrees
Max. RPM
6,000 RPM
Application
Light-Duty Power Transmission, Servo Motors to Lead Screws
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Screw Material
Alloy Steel
Bore Tolerance
+0.025/-0.000 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
2.2 N-m
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Zero Backlash
Yes
Bore Type
Round
Fastener Tightening Torque
4 N-m
Included Screws
(4) Set Screw
Features
Balanced Design for Reduced Vibration
Number of Beams
6
Parallel Misalignment
0.38 mm
Number of Locking Screws
4
Angular Misalignment
3 Degrees
Coupling Material
Torsional Stiffness
1.35 N-m/Deg
Screw Material Finish
Black Oxide
Maximum Operating Temperature
176 Degrees C
Maximum Speed
6,000 RPM
Coupling Material Finish
Bright
Shaft Locking Type
Set Screw
Coupling Material Grade
303
For Environment
Angular Misalignment, Axial Motion, Parallel Misalignment
Dynamic Torque Reversing
1.1 N-m
Moment of Inertia
0.000011293 kgf/m sq
Axial Motion
0.25 mm
Full Bearing Support Required
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Series
FSMR
Maximum Torque
4.4 N-m
Shaft Tolerance
Description
Motion Control Coupling, Angular Misalignment 3 Degrees , Bore Diameter 1 12 mm, Bore Diameter 2 11 mm, Coupling Material Stainless Steel, Coupling Outside Diameter 25.4 mm, Maximum Speed 6,000 RPM, Maximum Torque 4.4 N-m, Axial Motion 0.25 mm, Overall Length 38.1 mm, Parallel Misalignment 0.38 mm, System of Measurement Metric, Different Bore Sizes Yes, Torsional Stiffness 1.35 N-m/Deg, Bore Type Round, Shaft Locking Type Set Screw, Number of Beams 6, Length Through Bore 2 18.3 mm