  • Mfr # FSMR38-16-14-SS
  • Zoro # G8205644
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
System of Measurement
Metric
Bore Dia.
16mm x 14mm
Material - Couplings
Stainless Steel
Outside Dia.
38.1 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
FSMR38-16-14-SS
Bore Dia.
16mm x 14mm
Outside Dia.
38.1 mm
Overall Length
57.2 mm
Length through Bore
26.47 mm
Outside Dia. (mm)
38.1
Overall Length (In.)
2.25
Screw Size (mm)
M6
Outside Dia. (In.)
1.5
Screw Size
M6
Length through Bore (In.)
1.042
Clearance Dia. (In.)
1.642 in
Length through Bore (mm)
26.47
Size
FSMR38
Overall Length (mm)
57.2
Clearance Dia. (mm)
Coupling Outside Diameter
38.1 mm
Bore Diameter 1
16 mm
Length Through Bore 2
27.3 mm
Different Bore Sizes
Yes
Screw Thread Size
Length Through Bore 1
27.3 mm
Bore Diameter 2
14 mm
Details
Item
Motion Control Coupling
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
Stainless Steel
Finish
Bright
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
Setscrew Location
2 (120 Degrees )
Style
6-Beam Set Screw
Max. Axial Misalignment (In.)
Item - Motion Control Couplings
Motion Control Coupling
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.03 in
Min. Bore (mm)
14
Rated Torque
175 in-lb
Max. Temp.
350 Degrees F
Screw Type
Max. Angular Misalignment
3 Degrees
Torque (In.-Lbs.)
175
Max. Temp. Range (F)
350 Degrees
Max. Bore (mm)
16 mm
Material
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Application
Light-Duty Power Transmission, Servo Motors to Lead Screws
Bore Tolerance
+0.025/-0.000 mm
Full Bearing Support Required
Yes
Dynamic Torque Reversing
4.96 N-m
Torsional Stiffness
3.7 N-m/Deg
Shaft Tolerance
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Moment of Inertia
0.000083407 kgf/m sq
For Environment
Angular Misalignment, Axial Motion, Parallel Misalignment
Number of Beams
6
Coupling Material Grade
303
Zero Backlash
Maximum Operating Temperature
176 Degrees C
Series
FSMR
Included Screws
(4) Set Screw
Screw Material Finish
Black Oxide
Axial Motion
0.38 mm
Features
Balanced Design for Reduced Vibration
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Maximum Torque
19.82 N-m
Angular Misalignment
3 Degrees
Coupling Material Finish
Bright
Maximum Speed
6,000 RPM
Number of Locking Screws
4
Bore Type
Round
Dynamic Torque Non-Reversing
9.91 N-m
Coupling Material
Fastener Tightening Torque
7.2 N-m
Shaft Locking Type
Set Screw
Parallel Misalignment
0.76 mm
Description
Motion Control Coupling, Angular Misalignment 3 Degrees , Bore Diameter 1 16 mm, Bore Diameter 2 14 mm, Coupling Material Stainless Steel, Coupling Outside Diameter 38.1 mm, Maximum Speed 6,000 RPM, Maximum Torque 19.82 N-m, Axial Motion 0.38 mm, Overall Length 57.2 mm, Parallel Misalignment 0.76 mm, System of Measurement Metric, Different Bore Sizes Yes, Torsional Stiffness 3.7 N-m/Deg, Bore Type Round, Shaft Locking Type Set Screw, Number of Beams 6, Length Through Bore 2 27.3 mm