  • Mfr # MBC33-10-9-A
  • Zoro # G8465913
Bore Dia.
10mm x 9mm
Outside Dia.
33.3 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MBC33-10-9-A
Bore Dia.
10mm x 9mm
Outside Dia.
33.3 mm
Overall Length
42.9 mm
Clearance Dia. (mm)
33.3
Outside Dia. (In.)
1.313
Size
MBC33
Length through Bore
20.5 mm
Overall Length (In.)
1.623
Outside Dia. (mm)
33.3
Clearance Dia. (In.)
1.313 in
Overall Length (mm)
Length through Bore (In.)
Length through Bore (mm)
20.5
Coupling Outside Diameter
33.3 mm
Length Through Bore 1
20.4 mm
Screw Thread Size
Hub Length
15 mm
Clearance Diameter
33.3 mm
Length Through Bore 2
20.4 mm
Bore Diameter 2
9 mm
Minimum Bore Diameter
9 mm
Maximum Bore Diameter
10 mm
Bore Diameter 1
10 mm
Finish
Black Anodized
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.006 in
Min. Bore (mm)
9.0
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
400
Rated Torque
120 in-lb
Max. Temp. Range (F)
200 Degrees
Max. Bore (mm)
10 mm
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Parallel Misalignment
0.15 mm
Axial Motion
0.4 mm
Moment of Inertia
0.00001092 kgf/m sq
Bellows Material Grade
MIL-A-8625 Type II; Class 2 and ASTM B580 Type B
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Hub Material Finish
Sulfuric Anodized MIL-A-8625 Type II; Class 2 and ASTM B580 Type B Black Anodize
Description
Motion Control Coupling, Bore Diameter 1 10 mm, Bore Diameter 2 9 mm, Coupling Outside Diameter 33.3 mm, Maximum Speed 10,000 RPM, Maximum Torque 13.6 N-m, Hub Material Aluminum, Overall Length 42.9 mm, Shaft Locking Type Clamp On, System of Measurement Metric, Clearance Diameter 33.3 mm, Bellows Material Stainless Steel, Different Bore Sizes Yes, Length Through Bore 1 20.4 mm, Length Through Bore 2 20.4 mm, Parallel Misalignment 0.15 mm, Bore Type Round, Dynamic Torque Non-Reversing 6.8 N-m