  • Mfr # MBC41-15-10-A
  • Zoro # G7935286
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
System of Measurement
Metric
Bore Dia.
15mm x 10mm
Material - Couplings
Aluminum
Outside Dia.
41.3 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MBC41-15-10-A
Bore Dia.
15mm x 10mm
Outside Dia.
41.3 mm
Overall Length
50.8 mm
Overall Length (mm)
50.80
Overall Length (In.)
2.029
Length through Bore
25.4 mm
Clearance Dia. (In.)
1.625 in
Clearance Dia. (mm)
41.3
Screw Size (mm)
M4
Outside Dia. (In.)
Size
MBC41
Length through Bore (mm)
25.4
Screw Size
M4
Length through Bore (In.)
Outside Dia. (mm)
41.3
Different Bore Sizes
Yes
Length Through Bore 2
24 mm
Maximum Bore Diameter
15 mm
Length Through Bore 1
24 mm
Bore Diameter 1
15 mm
Screw Thread Size
Bore Diameter 2
10 mm
Hub Length
18.05 mm
Minimum Bore Diameter
10 mm
Coupling Outside Diameter
41.3 mm
Clearance Diameter
41.3 mm
Details
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
Item
Motion Control Coupling
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
Aluminum
Finish
Black Anodized
Style
Bellows Clamp
Max. Bore (mm)
15 mm
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
550
Material
Min. Bore (mm)
10.0
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.01 in
Item - Motion Control Couplings
Motion Control Coupling
Screw Type
Cap Screw
Rated Torque
250 in-lb
Torque (In.-Lbs.)
250
Max. Angular Misalignment
2 Degrees
Max. Temp. Range (F)
200 Degrees
Max. Axial Misalignment (In.)
Max. Temp.
200 Degrees F
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9 Screws, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Application
Encoders, Stepper / Servo
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Included Screws
(2) Hex Socket Cap Screw
Dynamic Torque Reversing
7 N-m
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Hub Material
Full Bearing Support Required
Yes
Zero Backlash
Screw Material Finish
Black Oxide
Bellows Material Grade
MIL-A-8625 Type II; Class 2 and ASTM B580 Type B
Number of Locking Screws
2
Moment of Inertia
0.00003086 kgf/m sq
Bellows Material
Stainless Steel
Bellows Material Finish
None
Fastener Tightening Torque
4.6 N-m
Maximum Torque
28 N-m
Angular Misalignment
2 Degrees
Maximum Operating Temperature
93 Degrees C
Hub Material Finish
Sulfuric Anodized MIL-A-8625 Type II; Class 2 and ASTM B580 Type B Black Anodize
Maximum Speed
10,000 RPM
Features
Balanced Design for Reduced Vibration, Lightweight and has Low Inertia, Zero Backlash
Bore Type
Round
Hub Material Grade
Axial Motion
0.5 mm
Parallel Misalignment
0.25 mm
Torsional Stiffness
63 N-m/Deg
Dynamic Torque Non-Reversing
14 N-m
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Shaft Locking Type
Clamp On
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Description
Motion Control Coupling, Bore Diameter 1 15 mm, Bore Diameter 2 10 mm, Coupling Outside Diameter 41.3 mm, Maximum Speed 10,000 RPM, Maximum Torque 28 N-m, Hub Material Aluminum, Overall Length 50.8 mm, Shaft Locking Type Clamp On, System of Measurement Metric, Clearance Diameter 41.3 mm, Bellows Material Stainless Steel, Different Bore Sizes Yes, Length Through Bore 1 24 mm, Length Through Bore 2 24 mm, Parallel Misalignment 0.25 mm, Bore Type Round, Dynamic Torque Non-Reversing 14 N-m