  • Mfr # MBC41-16-10-A
  • Zoro # G8036034
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
System of Measurement
Metric
Bore Dia.
16mm x 10mm
Material - Couplings
Aluminum
Outside Dia.
41.3 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MBC41-16-10-A
Bore Dia.
16mm x 10mm
Outside Dia.
41.3 mm
Overall Length
50.8 mm
Clearance Dia. (In.)
1.625 in
Overall Length (mm)
50.80
Overall Length (In.)
2.029
Size
MBC41
Length through Bore (mm)
25.4
Outside Dia. (In.)
Outside Dia. (mm)
41.3
Length through Bore (In.)
Screw Size
M4
Length through Bore
25.4 mm
Screw Size (mm)
M4
Clearance Dia. (mm)
41.3
Length Through Bore 2
24 mm
Different Bore Sizes
Yes
Minimum Bore Diameter
10 mm
Bore Diameter 1
16 mm
Length Through Bore 1
24 mm
Hub Length
18.05 mm
Maximum Bore Diameter
16 mm
Bore Diameter 2
10 mm
Clearance Diameter
41.3 mm
Coupling Outside Diameter
41.3 mm
Screw Thread Size
Details
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
Item
Motion Control Coupling
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
Aluminum
Finish
Black Anodized
Style
Bellows Clamp
Max. Bore (mm)
16 mm
Screw Type
Cap Screw
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
550
Material
Max. Temp.
200 Degrees F
Min. Bore (mm)
10.0
Max. Temp. Range (F)
200 Degrees
Item - Motion Control Couplings
Motion Control Coupling
Max. Axial Misalignment (In.)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.01 in
Max. Angular Misalignment
2 Degrees
Rated Torque
250 in-lb
Torque (In.-Lbs.)
250
Application
Encoders, Stepper / Servo
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9 Screws, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Screw Material
Alloy Steel
Included Screws
(2) Hex Socket Cap Screw
Features
Balanced Design for Reduced Vibration, Lightweight and has Low Inertia, Zero Backlash
Dynamic Torque Non-Reversing
14 N-m
Bellows Material
Stainless Steel
Dynamic Torque Reversing
7 N-m
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Bore Type
Round
Screw Material Finish
Black Oxide
Maximum Speed
10,000 RPM
Torsional Stiffness
63 N-m/Deg
Hub Material Finish
Sulfuric Anodized MIL-A-8625 Type II; Class 2 and ASTM B580 Type B Black Anodize
Shaft Locking Type
Clamp On
Axial Motion
0.5 mm
Hub Material Grade
Hub Material
Full Bearing Support Required
Yes
Parallel Misalignment
0.25 mm
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Bellows Material Finish
None
Bellows Material Grade
MIL-A-8625 Type II; Class 2 and ASTM B580 Type B
Zero Backlash
Maximum Operating Temperature
93 Degrees C
Fastener Tightening Torque
4.6 N-m
Moment of Inertia
0.00003081 kgf/m sq
Maximum Torque
28 N-m
Number of Locking Screws
2
Angular Misalignment
2 Degrees
Description
Motion Control Coupling, Bore Diameter 1 16 mm, Bore Diameter 2 10 mm, Coupling Outside Diameter 41.3 mm, Maximum Speed 10,000 RPM, Maximum Torque 28 N-m, Hub Material Aluminum, Overall Length 50.8 mm, Shaft Locking Type Clamp On, System of Measurement Metric, Clearance Diameter 41.3 mm, Bellows Material Stainless Steel, Different Bore Sizes Yes, Length Through Bore 1 24 mm, Length Through Bore 2 24 mm, Parallel Misalignment 0.25 mm, Bore Type Round, Dynamic Torque Non-Reversing 14 N-m