  • Mfr # MBC33-10-8-A
  • Zoro # G0318263
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
Bore Dia.
10mm x 8mm
Rated Torque
120 in-lb
Max. RPM
10,000 RPM
Outside Dia.
33 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MBC33-10-8-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
10mm x 8mm
Outside Dia.
33 mm
Overall Length
42.9 mm
Hub Dia.
33 mm
Length through Bore (mm)
20.00
Overall Length (mm)
40
Screw Size
M3
Clearance Dia. (mm)
33.0
Length through Bore
20.0 mm
Outside Dia. (mm)
33
Screw Size (mm)
M3
Clearance Diameter
33.3 mm
Length Through Bore 1
20.4 mm
Screw Thread Size
Minimum Bore Diameter
8 mm
Different Bore Sizes
Yes
Coupling Outside Diameter
33.3 mm
Hub Length
15 mm
Bore Diameter 2
8 mm
Bore Diameter 1
10 mm
Length Through Bore 2
20.4 mm
Maximum Bore Diameter
10 mm
Details
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
Rated Torque
120 in-lb
Max. RPM
10,000 RPM
Material - Couplings
Aluminum
Item - Motion Control Couplings
Motion Control Coupling
Max. Angular Misalignment
1.5 Degrees
Finish
Anodized Aluminum
Material
Aluminum
Item
Motion Control Coupling
Max. Temp.
200 Degrees F
Style
Bellows Clamp
Torque (In.-Lbs.)
120
Screw Type
Cap Screw
Max. Temp. Range (F)
200
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.006 in
Max. Axial Misalignment (In.)
+/-0.016
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Screw Material
Alloy Steel
Dynamic Torque Non-Reversing
6.8 N-m
Axial Motion
0.4 mm
Moment of Inertia
0.00001093 kgf/m sq
Dynamic Torque Reversing
3.4 N-m
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Angular Misalignment
1.5 Degrees
Zero Backlash
Yes
Full Bearing Support Required
Fastener Tightening Torque
2.1 N-m
Features
Balanced Design for Reduced Vibration, Lightweight and has Low Inertia, Zero Backlash
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9 Screws, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Number of Locking Screws
2
Included Screws
(2) Hex Socket Cap Screw
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Maximum Speed
Bellows Material Grade
321
Hub Material Grade
Hub Material
Torsional Stiffness
45 N-m/Deg
Maximum Torque
13.6 N-m
System of Measurement
Metric
Application
Encoders, Stepper / Servo
Maximum Operating Temperature
93 Degrees C
Bellows Material
Stainless Steel
Hub Material Finish
Sulfuric Anodized
Bellows Material Finish
None
Shaft Locking Type
Clamp On
Parallel Misalignment
0.15 mm
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Bore Type
Round
Screw Material Finish
Black Oxide
Description
Motion Control Coupling, Bore Diameter 1 10 mm, Bore Diameter 2 8 mm, Coupling Outside Diameter 33.3 mm, Maximum Speed 10,000 RPM, Maximum Torque 13.6 N-m, Hub Material Aluminum, Overall Length 42.9 mm, Shaft Locking Type Clamp On, System of Measurement Metric, Clearance Diameter 33.3 mm, Bellows Material Stainless Steel, Different Bore Sizes Yes, Length Through Bore 1 20.4 mm, Length Through Bore 2 20.4 mm, Parallel Misalignment 0.15 mm, Bore Type Round, Dynamic Torque Non-Reversing 6.8 N-m