  • Mfr # MBC19-6-5-A
  • Zoro # G1136405
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
Bore Dia.
6mm x 5mm
Rated Torque
40 in-lb
Max. RPM
10,000 RPM
Outside Dia.
19 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MBC19-6-5-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
6mm x 5mm
Outside Dia.
19 mm
Overall Length
30.2 mm
Length through Bore
15.0 mm
Overall Length (mm)
30
Screw Size
M2.5
Hub Dia.
15 mm
Outside Dia. (mm)
19
Screw Size (mm)
M2.5
Clearance Dia. (mm)
19.0
Length through Bore (mm)
15.00
Maximum Bore Diameter
6 mm
Length Through Bore 2
14.5 mm
Bore Diameter 2
5 mm
Screw Thread Size
Clearance Diameter
19.1 mm
Length Through Bore 1
14.5 mm
Coupling Outside Diameter
19.1 mm
Bore Diameter 1
6 mm
Different Bore Sizes
Yes
Minimum Bore Diameter
5 mm
Hub Length
10.4 mm
Details
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
Rated Torque
40 in-lb
Max. RPM
10,000 RPM
Material - Couplings
Aluminum
Material
Aluminum
Max. Temp.
200 Degrees F
Item
Motion Control Coupling
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.004 in
Max. Angular Misalignment
1.5 Degrees
Style
Bellows Clamp
Item - Motion Control Couplings
Motion Control Coupling
Max. Temp. Range (F)
200
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.008
Finish
Anodized Aluminum
Screw Type
Cap Screw
Torque (In.-Lbs.)
40
Max. Axial Misalignment (In.)
Axial Motion
0.25 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
2.25 N-m
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Dynamic Torque Reversing
1.13 N-m
Moment of Inertia
0.0000009 kgf/m sq
Screw Material
Alloy Steel
Bellows Material
Stainless Steel
Bellows Material Grade
321
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Application
Encoders, Stepper / Servo
Parallel Misalignment
0.1 mm
Torsional Stiffness
14 N-m/Deg
Hub Material
System of Measurement
Metric
Fastener Tightening Torque
1.21 N-m
Number of Locking Screws
2
Included Screws
(2) Hex Socket Cap Screw
Hub Material Grade
Full Bearing Support Required
Yes
Screw Material Finish
Black Oxide
Bore Type
Round
Maximum Speed
Maximum Torque
4.5 N-m
Shaft Locking Type
Clamp On
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Features
Balanced Design for Reduced Vibration, Lightweight and has Low Inertia, Zero Backlash
Maximum Operating Temperature
93 Degrees C
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Zero Backlash
Hub Material Finish
Sulfuric Anodized
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9 Screws, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Bellows Material Finish
None
Angular Misalignment
1.5 Degrees
Description
Motion Control Coupling, Bore Diameter 1 6 mm, Bore Diameter 2 5 mm, Coupling Outside Diameter 19.1 mm, Maximum Speed 10,000 RPM, Maximum Torque 4.5 N-m, Hub Material Aluminum, Overall Length 30.2 mm, Shaft Locking Type Clamp On, System of Measurement Metric, Clearance Diameter 19.1 mm, Bellows Material Stainless Steel, Different Bore Sizes Yes, Length Through Bore 1 14.5 mm, Length Through Bore 2 14.5 mm, Parallel Misalignment 0.1 mm, Bore Type Round, Dynamic Torque Non-Reversing 2.25 N-m