  • Mfr # MBC25-8-8-A
  • Zoro # G0481275
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
Bore Dia.
8mm x 8mm
Rated Torque
60 in-lb
Outside Dia.
25 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MBC25-8-8-A
Bore Dia.
8mm x 8mm
Outside Dia.
25 mm
Overall Length
33.3 mm
Overall Length (mm)
33
Clearance Dia. (mm)
25.0
Screw Size (mm)
M3
Outside Dia. (mm)
25
Screw Size
M3
Hub Dia.
25 mm
Length through Bore
16.5 mm
Length through Bore (mm)
16.50
Length Through Bore 1
15.9 mm
Clearance Diameter
25.4 mm
Length Through Bore 2
15.9 mm
Hub Length
11.85 mm
Different Bore Sizes
No
Coupling Outside Diameter
25.4 mm
Maximum Bore Diameter
8 mm
Bore Diameter 2
8 mm
Screw Thread Size
Bore Diameter 1
8 mm
Minimum Bore Diameter
8 mm
Details
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
Rated Torque
60 in-lb
Max. RPM
10,000 RPM
Material - Couplings
Aluminum
Torque (In.-Lbs.)
60
Max. Temp.
200 Degrees F
Max. Temp. Range (F)
200
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.004
Material
Aluminum
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.004 in
Finish
Anodized Aluminum
Max. Angular Misalignment
1.5 Degrees
Max. Axial Misalignment (In.)
Screw Type
Cap Screw
Item - Motion Control Couplings
Motion Control Coupling
Item
Motion Control Coupling
Style
Bellows Clamp
Moment of Inertia
0.00000274 kgf/m sq
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Dynamic Torque Reversing
1.7 N-m
Axial Motion
0.3 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
3.4 N-m
Torsional Stiffness
27 N-m/Deg
Angular Misalignment
1.5 Degrees
Included Screws
(2) Hex Socket Cap Screw
Full Bearing Support Required
Yes
Fastener Tightening Torque
2.1 N-m
System of Measurement
Metric
Hub Material
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Bellows Material Finish
None
Maximum Torque
6.8 N-m
Maximum Operating Temperature
93 Degrees C
Zero Backlash
Yes
Maximum Speed
Hub Material Finish
Sulfuric Anodized
Screw Material Finish
Black Oxide
Application
Encoders, Stepper / Servo
Shaft Locking Type
Clamp On
Hub Material Grade
Features
Balanced Design for Reduced Vibration, Lightweight and has Low Inertia, Zero Backlash
Bore Type
Round
Bellows Material
Stainless Steel
Number of Locking Screws
2
Parallel Misalignment
0.1 mm
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Bellows Material Grade
321
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9 Screws, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Description
Motion Control Coupling, Bore Diameter 1 8 mm, Bore Diameter 2 8 mm, Coupling Outside Diameter 25.4 mm, Maximum Speed 10,000 RPM, Maximum Torque 6.8 N-m, Hub Material Aluminum, Overall Length 33.3 mm, Shaft Locking Type Clamp On, System of Measurement Metric, Clearance Diameter 25.4 mm, Bellows Material Stainless Steel, Different Bore Sizes No, Length Through Bore 1 15.9 mm, Length Through Bore 2 15.9 mm, Parallel Misalignment 0.1 mm, Bore Type Round, Dynamic Torque Non-Reversing 3.4 N-m