  • Mfr # MDCD25-10-6-A
  • Zoro # G2982314
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
Bore Dia.
10mm x 6mm
Rated Torque
50 in-lb
Max. RPM
10,000 RPM
Outside Dia.
25.4 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MDCD25-10-6-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
10mm x 6mm
Outside Dia.
25.4 mm
Overall Length
34.9 mm
Clearance Dia. (mm)
25.4
Hub Dia.
25.4 mm
Outside Dia. (mm)
25.40
Overall Length (mm)
34.9
Length through Bore (mm)
17.47
Length through Bore
17.47 mm
Screw Size (mm)
M3
Screw Size
M3
Coupling Outside Diameter
25.4 mm
Different Bore Sizes
Yes
Bore Diameter 2
6 mm
Screw Thread Size
Maximum Bore Diameter
10 mm
Bore Diameter 1
10 mm
Hub Length
11.8 mm
Length Through Bore 2
16.6 mm
Length Through Bore 1
16.6 mm
Minimum Bore Diameter
10 mm
Details
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
Rated Torque
50 in-lb
Max. RPM
10,000 RPM
Material - Couplings
Aluminum
Item
Motion Control Coupling
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.006 in
Finish
Anodized Aluminum
Max. Temp.
200 Degrees F
Material
Aluminum
Max. Angular Misalignment
2 Degrees
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
Style
Double Disc Clamp
Torque (In.-Lbs.)
50
Disc Type
Stainless Steel
Max. Temp. Range (F)
200
Max. Axial Misalignment (In.)
Item - Motion Control Couplings
Motion Control Coupling
Screw Type
Cap Screw
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Axial Motion
0.3 mm
Dynamic Torque Reversing
1.4 N-m
Moment of Inertia
0.000003403 kgf/m sq
Dynamic Torque Non-Reversing
2.8 N-m
Screw Material
Alloy Steel
Angular Misalignment
2 Degrees
Maximum Torque
5.6 N-m
Hub Material
Disc Material Grade
302
Minimum Operating Temperature
-23 Degrees C
Hub Material Finish
Anodized Aluminum
Fastener Tightening Torque
2.1 N-m
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9 Screws, REACH Compliant, RoHS Compliant
Number of Locking Screws
2
Application
Precise Positioning Stepper Servo
Features
Maximum Speed
Parallel Misalignment
0.15 mm
For Environment
Angular Misalignment, Axial Motion, Parallel Misalignment
Torsional Stiffness
6.9 N-m/Deg
Hub Material Grade
Full Bearing Support Required
Yes
Center Spacer Material
Disc Material Finish
Black Anodized
Included Screws
(2) Hex Socket Cap Screw
Bore Type
Round
Shaft Tolerance
+0.000/-0.013 mm
Screw Material Finish
Black Oxide
Zero Backlash
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Number of Discs
2 with Center Spacer
Maximum Operating Temperature
93 Degrees C
Shaft Locking Type
Clamp On
Disc Material
Stainless Steel
System of Measurement
Metric
Description
Motion Control Coupling, Angular Misalignment 2 Degrees , Axial Motion 0.3 mm, Bore Diameter 1 10 mm, Bore Diameter 2 6 mm, Bore Type Round, Dynamic Torque Non-Reversing 2.8 N-m, Hub Length 11.8 mm, Hub Material Aluminum, Dynamic Torque Reversing 1.4 N-m, Coupling Outside Diameter 25.4 mm, Number of Discs 2 with Center Spacer, Center Spacer Material Aluminum, Length Through Bore 1 16.6 mm, Length Through Bore 2 16.6 mm, Maximum Bore Diameter 10 mm, Minimum Bore Diameter 10 mm