  • Mfr # MDCD25-12-8-A
  • Zoro # G2110735
Outside Dia.
25.4 mm
Overall Length
34.9 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MDCD25-12-8-A
Bore Dia.
12mm x 8mm
Outside Dia.
25.4 mm
Overall Length
34.9 mm
Hub Dia.
25.4 mm
Length through Bore
17.47 mm
Bore Diameter 1
12 mm
Length Through Bore 1
11.8 mm
Screw Thread Size
Length Through Bore 2
16.6 mm
Hub Length
11.8 mm
Bore Diameter 2
8 mm
Minimum Bore Diameter
12 mm
Maximum Bore Diameter
12 mm
Coupling Outside Diameter
25.4 mm
Rated Torque
50 in-lb
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.006 in
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Parallel Misalignment
0.15 mm
Moment of Inertia
0.000003363 kgf/m sq
Axial Motion
0.3 mm
Features
Description
Motion Control Coupling, Angular Misalignment 2 Degrees , Axial Motion 0.3 mm, Bore Diameter 1 12 mm, Bore Diameter 2 8 mm, Bore Type Round, Dynamic Torque Non-Reversing 2.8 N-m, Hub Length 11.8 mm, Hub Material Aluminum, Dynamic Torque Reversing 1.4 N-m, Coupling Outside Diameter 25.4 mm, Number of Discs 2 with Center Spacer, Center Spacer Material Aluminum, Length Through Bore 1 11.8 mm, Length Through Bore 2 16.6 mm, Maximum Bore Diameter 12 mm, Minimum Bore Diameter 12 mm