  • Mfr # MOCT25-11-A
  • Zoro # G8466814
/ea
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
System of Measurement
Metric
Outside Dia.
25.4 mm
With Keyway / Without Keyway
Without Keyway
Finish
Black Anodized
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MOCT25-11-A
Bore Dia.
11 mm
Outside Dia.
25.4 mm
Screw Size (mm)
M3
Size
MOCT25
Clearance Dia. (mm)
25.4 mm
Length through Bore (mm)
11.9 mm
Clearance Dia. (In.)
1 in
Overall Length (In.)
0.467 in
Overall Length (mm)
11.9 mm
Assembled Coupling Length
31.8 mm
Length through Bore (In.)
0.467 in
Length through Bore
11.9 mm
Outside Diameter
25.4 mm
Bore Diameter
11 mm
Screw Thread Size
M3
Coupling Overall Length
31.8 mm
Coupling Size
MOCT25
Details
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
Item
Motion Control Coupling Hub
System of Measurement
Metric
With Keyway / Without Keyway
Without Keyway
Finish
Black Anodized
Material - Hubs
Aluminum
Max. Temp. Range (F)
Acetal Disk 150 Degrees F, Nylon Disk 130 Degrees F
Item - Oldham Coupling Hubs
Oldham Coupling Hub
Screw Type
Cap Screw
Max. RPM
4,500 RPM
Standards
Conflict Minerals Compliant, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Screw Seating Torque
2.1 N-m
Screw Material
Alloy Steel
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm