  • Mfr # MOCT41-19-A
  • Zoro # G8082557
/ea
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
System of Measurement
Metric
Outside Dia.
41.3 mm
With Keyway / Without Keyway
Without Keyway
Finish
Black Anodized
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MOCT41-19-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
19 mm
Outside Dia.
41.3 mm
Length through Bore (mm)
18 mm
Outside Dia. (In.)
1.625
Overall Length (mm)
18 mm
Clearance Dia. (In.)
1.625 in
Assembled Coupling Length
50.8 mm
Outside Dia. (mm)
41.3
Length through Bore (In.)
0.71 in
Overall Length (In.)
0.71 in
Size
MOCT41
Hub Dia.
41.3mm
Clearance Dia. (mm)
41.3 mm
Screw Size (mm)
M4
Length through Bore
18 mm
Bore Diameter
19 mm
Screw Thread Size
M4
Coupling Size
MOCT41
Outside Diameter
41.3 mm
Coupling Overall Length
50.8 mm
Details
Item
Motion Control Coupling Hub
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
System of Measurement
Metric
With Keyway / Without Keyway
Without Keyway
Finish
Black Anodized
Material
Aluminum
Style
Oldham Clamp
Item - Oldham Coupling Hubs
Oldham Coupling Hub
Max. RPM
4,500 RPM
Screw Type
Cap Screw
Max. Temp. Range (F)
Acetal Disk 150 Degrees F, Nylon Disk 130 Degrees F
Material - Hubs
Aluminum
Standards
Conflict Minerals Compliant, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Screw Material
Alloy Steel
Screw Seating Torque
4.6 N-m
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Over-Standard Parallel Misalignment
4.13 mm