  • Mfr # MOCT25-12-A
  • Zoro # G1976326
Bore Dia.
12 mm
Outside Dia.
25.4 mm
Length through Bore (mm)
11.9 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MOCT25-12-A
Bore Dia.
12 mm
Outside Dia.
25.4 mm
Length through Bore (mm)
11.9 mm
Clearance Dia. (mm)
25.4 mm
Hub Dia.
25.40mm
Assembled Coupling Length
31.8 mm
Outside Dia. (mm)
25.40
Outside Dia. (In.)
1.000
Screw Size (mm)
M3
Overall Length (mm)
31.8 mm
Overall Length (In.)
1 in
Length through Bore
11.9 mm
Coupling Size
MOCT25
Bore Diameter
12 mm
Screw Thread Size
M3
Outside Diameter
25.4 mm
Coupling Overall Length
31.8 mm
Style
Oldham Clamp
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.008 in
Max. Angular Misalignment
0.5 Degrees
Finish
Anodized Aluminum
Max. Axial Misalignment (In.)
Max. Temp. Range (F)
225
Axial Motion
0.1 mm
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Screw Seating Torque
2.1 N-m
Screw Material
Alloy Steel
System of Measurement
Metric
Bore Type
Round
Screw Material Finish
Black Oxide
Full Bearing Support Required
Yes
Maximum Operating Temperature
93 Degrees C
Standards
Conflict Minerals Compliant, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Features
Balanced Design
Hub Material
Maximum Speed
Parallel Misalignment
0.2 mm