  • Mfr # MOCC33-14-A
  • Zoro # G2411787
/ea
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
Bore Dia.
14 mm
Max. RPM
4,500 RPM
Outside Dia.
33.3 mm
Screw Size (mm)
M3
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MOCC33-14-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
14 mm
Outside Dia.
33.3 mm
Screw Size (mm)
M3
Clearance Dia. (mm)
33.3 mm
Length through Bore (mm)
15 mm
Outside Dia. (mm)
33.30
Overall Length (mm)
47.6 mm
Overall Length (In.)
1.313 in
Assembled Coupling Length
47.6 mm
Hub Dia.
33.30mm
Length through Bore
15 mm
Keyway Depth
2.4 mm
Bore Diameter
14 mm
Keyway Width
5 mm
Coupling Size
MOCC33
Coupling Overall Length
47.6 mm
Screw Thread Size
Outside Diameter
33.3 mm
Details
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
Max. RPM
4,500 RPM
With Keyway / Without Keyway
With Keyway
Material
Aluminum
Finish
Anodized Aluminum
Screw Type
Cap Screw
Item
Motion Control Coupling Hub
Style
Oldham Clamp with Keyway
Keyway (mm)
5 mm
Item - Oldham Coupling Hubs
Oldham Coupling Hub
Material - Hubs
Aluminum
Max. Temp. Range (F)
225
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.008 in
Max. Axial Misalignment (In.)
+/-0.006
Max. Angular Misalignment
0.5 Degrees
Bore Tolerance
+0.03/-0.00 mm
Axial Motion
0.15 mm
Screw Material
Alloy Steel
Screw Seating Torque
2.1 N-m
Bore Type
Round Keyed
Weight
0.068 lb
Minimum Operating Temperature
-10 Degrees F
Mechanical Fuse Break
Yes
Shaft Locking Type
Clamp On
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Parallel Misalignment
0.2 mm
Zero Backlash
Yes
Screw Material Finish
Black Oxide
Full Bearing Support Required
Features
Balanced Design
Maximum Operating Temperature
300 Degrees F
Hub Material Grade
System of Measurement
Metric
Hub Material Finish
Black Anodized
Maximum Speed
Number of Locking Screws
1
Shaft Tolerance
Standards
REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Included Screws
Clamp Screw
Angular Misalignment
0.5 Degrees
Hub Material
Over-Standard Parallel Misalignment
3.33 mm
Description
Motion Control Coupling Hub, Angular Misalignment 0.5 Degrees , Axial Motion 0.15 mm, Coupling Size MOCC33, Outside Diameter 33.3 mm, Over-Standard Parallel Misalignment 3.33 mm, Parallel Misalignment 0.2 mm, Coupling Overall Length 47.6 mm, Hub Material Aluminum, Length through Bore 15 mm, System of Measurement Metric, Bore Diameter 14 mm, Maximum Speed 4,500 RPM, Bore Type Round Keyed, Shaft Locking Type Clamp On, Keyway Depth 2.4 mm, Keyway Width 5 mm, Screw Seating Torque 2.1 N-m