  • Mfr # MOCC41-14-A
  • Zoro # G0744475
/ea
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
Bore Dia.
14 mm
Outside Dia.
41.3 mm
Item - Oldham Coupling Hubs
Oldham Coupling Hub
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MOCC41-14-A
Bore Dia.
14 mm
Outside Dia.
41.3 mm
Screw Size (mm)
M4
Assembled Coupling Length
50.8 mm
Length through Bore (mm)
18 mm
Clearance Dia. (mm)
41.3 mm
Overall Length (mm)
50.8 mm
Length through Bore
18 mm
Keyway Depth
2.4 mm
Screw Thread Size
M4
Coupling Size
MOCC41
Keyway Width
5 mm
Outside Diameter
41.3 mm
Bore Diameter
14 mm
Coupling Overall Length
50.8 mm
Details
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
Item
Motion Control Coupling Hub
Item - Oldham Coupling Hubs
Oldham Coupling Hub
Max. Angular Misalignment
0.5 Degrees
Max. Axial Misalignment (In.)
+/-0.006
With Keyway / Without Keyway
With Keyway
Keyway (mm)
5 mm
Max. Temp. Range (F)
225
Finish
Anodized Aluminum
Screw Type
Cap Screw
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.01 in
Material - Hubs
Aluminum
Bore Tolerance
+0.03/-0.00 mm
Axial Motion
0.15 mm
Alloy Steel
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Maximum Speed
Mechanical Fuse Break
Yes
Hub Material Finish
Black Anodized
Hub Material
Aluminum
Screw Material Finish
Black Oxide
Features
Balanced Design
Standards
REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Bore Type
Round Keyed
Shaft Locking Type
Clamp On
Shaft Tolerance
+0.000/-0.013
Over-Standard Parallel Misalignment
4.13 mm
Zero Backlash
Yes
Angular Misalignment
0.5 Degrees
Included Screws
Clamp Screw
Hub Material Grade
Number of Locking Screws
1
System of Measurement
Metric
Full Bearing Support Required
Maximum Operating Temperature
300 Degrees F
Weight
0.131 lb
Parallel Misalignment
0.25 mm
Minimum Operating Temperature
-10 Degrees F
Description
Motion Control Coupling Hub, Angular Misalignment 0.5 Degrees , Axial Motion 0.15 mm, Coupling Size MOCC41, Outside Diameter 41.3 mm, Over-Standard Parallel Misalignment 4.13 mm, Parallel Misalignment 0.25 mm, Coupling Overall Length 50.8 mm, Hub Material Aluminum, Length through Bore 18 mm, System of Measurement Metric, Bore Diameter 14 mm, Maximum Speed 4,500 RPM, Bore Type Round Keyed, Shaft Locking Type Clamp On, Keyway Depth 2.4 mm, Keyway Width 5 mm, Screw Seating Torque 4.6 N-m