  • Mfr # MOCT41-14-A
  • Zoro # G0594237
Bore Dia.
14 mm
Outside Dia.
41.3 mm
Assembled Coupling Length
50.8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MOCT41-14-A
Bore Dia.
14 mm
Outside Dia.
41.3 mm
Assembled Coupling Length
50.8 mm
Hub Dia.
41.30mm
Outside Dia. (mm)
41.30
Screw Size (mm)
M4
Clearance Dia. (mm)
41.3 mm
Overall Length (mm)
50.8 mm
Length through Bore (mm)
18 mm
Outside Dia. (In.)
1.625
Length through Bore
18 mm
Bore Diameter
14 mm
Coupling Overall Length
50.8 mm
Outside Diameter
41.3 mm
Coupling Size
MOCT41
Screw Thread Size
M4
4,500 RPM
Max. Angular Misalignment
0.5 Degrees
Finish
Anodized Aluminum
Max. Axial Misalignment (In.)
Max. Temp. Range (F)
225
Cap Screw
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.01 in
Style
Oldham Clamp
Aluminum
Axial Motion
0.15 mm
Screw Seating Torque
4.6 N-m
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Screw Material
Alloy Steel
Maximum Operating Temperature
93 Degrees C
Number of Locking Screws
1
Over-Standard Parallel Misalignment
4.13 mm
Minimum Operating Temperature
-23 Degrees C
Hub Material Grade
Angular Misalignment
0.5 Degrees
Screw Material Finish
Black Oxide
Hub Material
Parallel Misalignment
0.25 mm