  • Mfr # MOCT41-20-A
  • Zoro # G0946434
/ea
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
Bore Dia.
20 mm
Max. RPM
4,500 RPM
Outside Dia.
41.3 mm
Screw Type
Cap Screw
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MOCT41-20-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
20 mm
Outside Dia.
41.3 mm
Length through Bore (mm)
18 mm
Clearance Dia. (mm)
41.3 mm
Outside Dia. (mm)
41.30
Overall Length (In.)
1.625 in
Hub Dia.
41.30mm
Assembled Coupling Length
50.8 mm
Screw Size (mm)
M4
Overall Length (mm)
50.8 mm
Length through Bore
18 mm
Outside Diameter
41.3 mm
Coupling Size
MOCT41
Coupling Overall Length
50.8 mm
Bore Diameter
20 mm
Screw Thread Size
M4
Details
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
Max. RPM
4,500 RPM
Screw Type
Cap Screw
Item - Oldham Coupling Hubs
Oldham Coupling Hub
Style
Oldham Clamp
Max. Axial Misalignment (In.)
+/-0.006
With Keyway / Without Keyway
Without Keyway
Max. Temp. Range (F)
225
Material - Hubs
Aluminum
Finish
Anodized Aluminum
Item
Motion Control Coupling Hub
Max. Angular Misalignment
0.5 Degrees
Material
Aluminum
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.01 in
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Axial Motion
0.15 mm
Screw Material
Alloy Steel
Screw Seating Torque
4.6 N-m
System of Measurement
Metric
Angular Misalignment
0.5 Degrees
Minimum Operating Temperature
-23 Degrees C
Over-Standard Parallel Misalignment
4.13 mm
Screw Material Finish
Black Oxide
Number of Locking Screws
1
Maximum Operating Temperature
93 Degrees C
Weight
0.118 lb
Parallel Misalignment
0.25 mm