  • Mfr # MOCT57-20-A
  • Zoro # G2695664
Bore Dia.
20 mm
Outside Dia.
57.2 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MOCT57-20-A
Bore Dia.
20 mm
Outside Dia.
57.2 mm
Assembled Coupling Length
78.7 mm
Outside Dia. (mm)
57.20
Length through Bore (mm)
28.7 mm
Overall Length (mm)
78.7 mm
Outside Dia. (In.)
2.250
Clearance Dia. (mm)
57.2 mm
Hub Dia.
57.20mm
Length through Bore
28.7 mm
Coupling Size
MOCT57
Coupling Overall Length
78.7 mm
Outside Diameter
57.2 mm
Bore Diameter
20 mm
Oldham Coupling Hub
Max. Angular Misalignment
0.5 Degrees
Max. Temp. Range (F)
225
Max. Axial Misalignment (In.)
Finish
Anodized Aluminum
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.01 in
Item
Motion Control Coupling Hub
Style
Oldham Clamp
Material
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Axial Motion
0.2 mm
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Weight
0.408 lb
Over-Standard Parallel Misalignment
5.72 mm
Parallel Misalignment
0.25 mm
Description
Motion Control Coupling Hub, Angular Misalignment 0.5 Degrees , Axial Motion 0.2 mm, Coupling Size MOCT57, Outside Diameter 57.2 mm, Over-Standard Parallel Misalignment 5.72 mm, Parallel Misalignment 0.25 mm, Coupling Overall Length 78.7 mm, Hub Material Aluminum, Length through Bore 28.7 mm, System of Measurement Metric, Bore Diameter 20 mm, Maximum Speed 4,500 RPM, Bore Type Round, Shaft Locking Type Clamp On, Keyway Depth Not Applicable, Keyway Width Not Applicable