  • Mfr # MOCT57-30-A
  • Zoro # G0785181
/ea
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
Bore Dia.
30 mm
Outside Dia.
57.2 mm
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.01 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MOCT57-30-A
Bore Dia.
30 mm
Outside Dia.
57.2 mm
Length through Bore (mm)
28.7 mm
Screw Size (mm)
M6
Hub Dia.
57.20mm
Clearance Dia. (mm)
57.2 mm
Outside Dia. (In.)
2.250
Outside Dia. (mm)
57.20
Assembled Coupling Length
78.7 mm
Overall Length (mm)
78.7 mm
Length through Bore
28.7 mm
Bore Diameter
30 mm
Outside Diameter
57.2 mm
Coupling Size
MOCT57
Screw Thread Size
M6
Coupling Overall Length
78.7 mm
Details
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
Max. RPM
4,500 RPM
0.01 in
Style
Oldham Clamp
Max. Axial Misalignment (In.)
Material - Hubs
Aluminum
With Keyway / Without Keyway
Without Keyway
Screw Type
Cap Screw
Max. Temp. Range (F)
225
Max. Angular Misalignment
0.5 Degrees
Item - Oldham Coupling Hubs
Oldham Coupling Hub
Item
Motion Control Coupling Hub
Finish
Anodized Aluminum
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Screw Material
Alloy Steel
Axial Motion
0.2 mm
Screw Seating Torque
16 N-m
Hub Material
Maximum Operating Temperature
93 Degrees C
Features
Balanced Design
Weight
0.342 lb
Screw Material Finish
Black Oxide
Compatible Center Element Manufacturer Part Number
Number of Locking Screws
1
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Mechanical Fuse Break
Yes
Maximum Speed
Zero Backlash
Yes
Full Bearing Support Required
Parallel Misalignment
0.25 mm
Hub Material Grade
Minimum Operating Temperature
-23 Degrees C
Over-Standard Parallel Misalignment
5.72 mm
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Angular Misalignment
0.5 Degrees
Included Screws
Clamp Screw
Shaft Locking Type
Clamp On
Hub Material Finish
Black Anodized
Bore Type
Round
System of Measurement
Metric
Standards
Conflict Minerals Compliant, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Description
Motion Control Coupling Hub, Angular Misalignment 0.5 Degrees , Axial Motion 0.2 mm, Coupling Size MOCT57, Outside Diameter 57.2 mm, Over-Standard Parallel Misalignment 5.72 mm, Parallel Misalignment 0.25 mm, Coupling Overall Length 78.7 mm, Hub Material Aluminum, Length through Bore 28.7 mm, System of Measurement Metric, Bore Diameter 30 mm, Maximum Speed 4,500 RPM, Bore Type Round, Shaft Locking Type Clamp On, Keyway Depth Not Applicable, Keyway Width Not Applicable