  • Mfr # MSPC-20-20-F
  • Zoro # G1427221
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
2 Piece Clamp
Bore Dia.
20 mm
Material - Couplings
Steel
Outside Dia.
42 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MSPC-20-20-F
Bore Dia.
20 mm
Outside Dia.
42 mm
Overall Length
65 mm
Keyway Width (mm)
6
Clearance Dia.
48.9 mm
Screw Size
M6
Clearance Dia. (mm)
48.90
Screw Size (mm)
M6
Keyway Width
6 mm
Clearance Diameter
48.9 mm
Keyway Depth 1
2.9 mm
Different Bore Sizes
No
Maximum Bore Diameter
20 mm
Keyway Width 1
6 mm
Keyway Width 2
6 mm
Bore Diameter 1
20 mm
Keyway Depth 2
2.9 mm
Bore Diameter 2
20 mm
Minimum Bore Diameter
20 mm
Screw Thread Size
Coupling Outside Diameter
42 mm
Details
Shaft Locking Type - Couplings
2 Piece Clamp
Item
Rigid Shaft Coupling
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
Steel
With Keyway / Without Keyway
With Keyway
Finish
black oxide
Max. Torque
3,200 in-lb
Provides
Extra Holding Power for Higher Load Applications without Marring Shafts
Max. Torque (In.-Lbs.)
3200
Design
Four Vibration Resistant Socket Capscrews
Material
Black Oxide Steel
Item - Rigid Shaft Couplings
Rigid Shaft Coupling
Type
Two Piece Clamp Type, with Keyway
Machined From
Bar Stock
Application
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9 Screws, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Screw Material
Alloy Steel
Bore Tolerance
+0.050 mm / +0.012 mm
Coupling Material Grade
Bore Type
Round Keyed
Zero Backlash
Yes
Fastener Tightening Torque
16 N-m
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Maximum Operating Temperature
176 Degrees C
Maximum Torque
350 N-m
Included Screws
(8) Clamp Screws
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Coupling Material
Carbon Steel
Shaft Locking Type
Clamp On
Recommended Gap
2.38 mm
Maximum Speed
4,000 RPM
Screw Material Finish
Black Oxide
Coupling Material Finish
Coupling Construction
Two-Piece
Number of Locking Screws
8
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Features
Precision Honed Bores, Vibration-Resistant Screws
Screw Location from Center
15.4 mm
Description
Rigid Shaft Coupling, Bore Diameter 1 20 mm, Bore Diameter 2 20 mm, Bore Type Round Keyed, Clearance Diameter 48.9 mm, Coupling Construction Two-Piece, Coupling Material Carbon Steel, Coupling Outside Diameter 42 mm, Different Bore Sizes No, Keyway Depth 1 2.9 mm, Keyway Depth 2 2.9 mm, Minimum Bore Diameter 20 mm, Keyway Width 1 6 mm, Keyway Width 2 6 mm, Maximum Bore Diameter 20 mm, Maximum Speed 4,000 RPM, Maximum Torque 350 N-m, Overall Length 65 mm, Shaft Locking Type Clamp On