  • Mfr # MSPC-30-30-F
  • Zoro # G2576235
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
2 Piece Clamp
Bore Dia.
30 mm
Material - Couplings
Steel
Outside Dia.
53 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MSPC-30-30-F
Bore Dia.
30 mm
Outside Dia.
53 mm
Overall Length
83 mm
Screw Size
M6
Clearance Dia.
58.7 mm
Keyway Width (mm)
8
Keyway Width
8 mm
Screw Size (mm)
M6
Clearance Dia. (mm)
58.70
Keyway Depth 2
3.5 mm
Bore Diameter 2
30 mm
Minimum Bore Diameter
30 mm
Keyway Width 1
8 mm
Maximum Bore Diameter
30 mm
Keyway Width 2
8 mm
Coupling Outside Diameter
53 mm
Bore Diameter 1
30 mm
Clearance Diameter
58.7 mm
Screw Thread Size
Different Bore Sizes
No
Keyway Depth 1
3.5 mm
Details
Shaft Locking Type - Couplings
2 Piece Clamp
Item
Rigid Shaft Coupling
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
Steel
With Keyway / Without Keyway
With Keyway
Finish
black oxide
Material
Black Oxide Steel
Max. Torque (In.-Lbs.)
4250
Machined From
Bar Stock
Type
Two Piece Clamp Type, with Keyway
Design
Four Vibration Resistant Socket Capscrews
Provides
Extra Holding Power for Higher Load Applications without Marring Shafts
Application
Item - Rigid Shaft Couplings
Rigid Shaft Coupling
Max. Torque
4,250 in-lb
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9 Screws, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Bore Tolerance
+0.050 mm / +0.012 mm
Screw Material
Alloy Steel
Coupling Material Grade
Screw Location from Center
20.9 mm
Coupling Construction
Two-Piece
Recommended Gap
2.38 mm
Bore Type
Round Keyed
Fastener Tightening Torque
16 N-m
Maximum Speed
4,000 RPM
Included Screws
(8) Clamp Screws
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Coupling Material
Carbon Steel
Maximum Operating Temperature
176 Degrees C
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Zero Backlash
Yes
Shaft Locking Type
Clamp On
Coupling Material Finish
Black Oxide
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Features
Precision Honed Bores, Vibration-Resistant Screws
Screw Material Finish
Maximum Torque
475 N-m
Number of Locking Screws
8
Description
Rigid Shaft Coupling, Bore Diameter 1 30 mm, Bore Diameter 2 30 mm, Bore Type Round Keyed, Clearance Diameter 58.7 mm, Coupling Construction Two-Piece, Coupling Material Carbon Steel, Coupling Outside Diameter 53 mm, Different Bore Sizes No, Keyway Depth 1 3.5 mm, Keyway Depth 2 3.5 mm, Minimum Bore Diameter 30 mm, Keyway Width 1 8 mm, Keyway Width 2 8 mm, Maximum Bore Diameter 30 mm, Maximum Speed 4,000 RPM, Maximum Torque 475 N-m, Overall Length 83 mm, Shaft Locking Type Clamp On