  • Mfr # MSPC-35-35-SS
  • Zoro # G0672804
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
2 Piece Clamp
System of Measurement
Metric
Bore Dia.
35 mm
Material - Couplings
Stainless Steel
Outside Dia.
67 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MSPC-35-35-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
35 mm
Outside Dia.
67 mm
Overall Length
95 mm
Keyway Width
10 mm
Screw Size (mm)
M8
Screw Size
M8
Clearance Dia.
74.7 mm
Keyway Width (mm)
10
Clearance Dia. (mm)
74.70
Keyway Depth 1
3.5 mm
Keyway Depth 2
3.5 mm
Minimum Bore Diameter
35 mm
Screw Thread Size
Clearance Diameter
74.7 mm
Different Bore Sizes
No
Keyway Width 2
10 mm
Bore Diameter 2
35 mm
Keyway Width 1
10 mm
Maximum Bore Diameter
35 mm
Coupling Outside Diameter
67 mm
Bore Diameter 1
35 mm
Details
Item
Rigid Shaft Coupling
Shaft Locking Type - Couplings
2 Piece Clamp
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
Stainless Steel
With Keyway / Without Keyway
With Keyway
Finish
Bright
Provides
Extra Holding Power for Higher Load Applications without Marring Shafts
Max. Torque
7,800 in-lb
Max. Torque (In.-Lbs.)
7800
Item - Rigid Shaft Couplings
Rigid Shaft Coupling
Design
Four Vibration Resistant Socket Capscrews
Application
Machined From
Bar Stock
Material
Type
Two Piece Clamp Type, with Keyway
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9 Screws, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Bore Tolerance
+0.050 mm / +0.012 mm
Screw Material
Included Screws
(8) Clamp Screws
Recommended Gap
2.38 mm
Screw Material Finish
Bright
Maximum Operating Temperature
176 Degrees C
Coupling Material Finish
Coupling Construction
Two-Piece
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Maximum Torque
330 N-m
Coupling Material Grade
303
Screw Location from Center
26.7 mm
Features
Precision Honed Bores, Vibration-Resistant Screws
Fastener Tightening Torque
23 N-m
Number of Locking Screws
8
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Zero Backlash
Yes
Shaft Locking Type
Clamp On
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Bore Type
Round Keyed
Screw Material Grade
18-8 300 Series
Maximum Speed
4,000 RPM
Coupling Material
Description
Rigid Shaft Coupling, Bore Diameter 1 35 mm, Bore Diameter 2 35 mm, Bore Type Round Keyed, Clearance Diameter 74.7 mm, Coupling Construction Two-Piece, Coupling Material Stainless Steel, Coupling Outside Diameter 67 mm, Different Bore Sizes No, Keyway Depth 1 3.5 mm, Keyway Depth 2 3.5 mm, Minimum Bore Diameter 35 mm, Keyway Width 1 10 mm, Keyway Width 2 10 mm, Maximum Bore Diameter 35 mm, Maximum Speed 4,000 RPM, Maximum Torque 330 N-m, Overall Length 95 mm, Shaft Locking Type Clamp On