  • Mfr # MDCD70-30-25-A
  • Zoro # G608678189
Overall Length
89.7 mm
Dynamic Torque Reversing
24 N-m
Axial Motion
0.76 mm
Bore Tolerance
+0.03/-0.00 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MDCD70-30-25-A
Overall Length
89.7 mm
Bore Diameter 1
30 mm
Coupling Outside Diameter
69.9 mm
Bore Diameter 2
25 mm
Minimum Bore Diameter
25 mm
Maximum Bore Diameter
30 mm
Hub Length
30.5 mm
Screw Thread Size
M8
Clearance Diameter
69.9 mm
Screw Length
20 mm
Length Through Bore 1
41.9 mm
Length Through Bore 2
41.9 mm
Details
Dynamic Torque Reversing
24 N-m
Axial Motion
0.76 mm
Bore Tolerance
+0.03/-0.00 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
48 N-m
Moment of Inertia
0.00004899 kgf/m sq
Item
Disc Coupling
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9 Screws, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Hub Material Grade
2024
Application
Encoders, Stepper/Servo
Torsional Stiffness
180 N-m/Deg
Fastener Tightening Torque
39 N-m
Disc Material Finish
Plain
Parallel Misalignment
30.48 mm
Maximum Torque
96 N-m
Included Screws
(2) Hex Cap Screws
Hub Material Finish
Anodized
Shaft Tolerance
+0.000 mm/-0.013 mm
For Motion Type
Continuous, Forward and Reverse, Start and Stop
Description
Disc Coupling, Angular Misalignment 2 Degrees , Axial Motion 0.76 mm, Bore Diameter 1 30 mm, Bore Diameter 2 25 mm, Bore Type Round, Clearance Diameter 69.9 mm, Dynamic Torque Non-Reversing 48 N-m, Hub Length 30.5 mm, Hub Material Aluminum, Dynamic Torque Reversing 24 N-m, Coupling Outside Diameter 69.9 mm, Number of Discs 2 with Center Spacer, Center Spacer Material Aluminum, Length Through Bore 1 41.9 mm, Length Through Bore 2 41.9 mm, Maximum Bore Diameter 30 mm, Minimum Bore Diameter 25 mm