  • Mfr # MDCD80-40-40-A
  • Zoro # G808678231
Overall Length
101.2 mm
Coupling Outside Diameter
79.4 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MDCD80-40-40-A
Overall Length
101.2 mm
Coupling Outside Diameter
79.4 mm
Bore Diameter 2
40 mm
Bore Diameter 1
40 mm
Different Bore Sizes
No
Description
Disc Coupling, Bore Diameter 1 40 mm, Bore Diameter 2 40 mm, Hub Material Aluminum, Coupling Outside Diameter 79.4 mm, Number of Discs 2 with Center Spacer, Center Spacer Material Aluminum, Shaft Locking Type Clamp On, System of Measurement Metric, Maximum Speed 10,000 RPM, Overall Length 101.2 mm, Different Bore Sizes No, Disc Material Stainless Steel