  • Mfr # MDCDK80-40-25-A
  • Zoro # G708678317
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
101.2 mm
Bore Tolerance
+0.03/-0.00 mm
Bore Diameter 2
25 mm
Maximum Operating Temperature
200 Degrees F
Bore Type
Round with Keyway
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MDCDK80-40-25-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
101.2 mm
Bore Diameter 2
25 mm
Maximum Bore Diameter
40 mm
Keyway Depth 1
8 mm
Coupling Outside Diameter
79.4 mm
Keyway Width 1
12 mm
Different Bore Sizes
Yes
Bore Diameter 1
40 mm
Minimum Bore Diameter
25 mm
Details
Bore Tolerance
Item
Disc Coupling
Maximum Operating Temperature
200 Degrees F
Bore Type
Round with Keyway
Number of Discs
2 with Center Spacer
Zero Backlash
Yes
Minimum Operating Temperature
-10 Degrees F
Standards
RoHS3 and REACH Compliant
Features
System of Measurement
Metric
Hub Material
Aluminum
Disc Material Grade
302
Disc Material
Stainless Steel
Maximum Speed
10,000 RPM
Shaft Locking Type
Clamp On
Center Spacer Material
Aluminum
Hub Material Grade
2024
Description
Disc Coupling, Bore Diameter 1 40 mm, Bore Diameter 2 25 mm, Bore Type Round with Keyway, Hub Material Aluminum, Coupling Outside Diameter 79.4 mm, Number of Discs 2 with Center Spacer, Center Spacer Material Aluminum, Maximum Bore Diameter 40 mm, Minimum Bore Diameter 25 mm, Shaft Locking Type Clamp On, System of Measurement Metric, Maximum Speed 10,000 RPM, Overall Length 101.2 mm, Different Bore Sizes Yes, Disc Material Stainless Steel