  • Mfr # MDCDK80-40-35-A
  • Zoro # G208678336
Overall Length
101.2 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MDCDK80-40-35-A
Overall Length
101.2 mm
Coupling Outside Diameter
79.4 mm
Keyway Depth 1
10 mm
Maximum Bore Diameter
40 mm
Bore Diameter 1
40 mm
Bore Diameter 2
35 mm
Minimum Bore Diameter
35 mm
Keyway Width 1
12 mm
Description
Disc Coupling, Bore Diameter 1 40 mm, Bore Diameter 2 35 mm, Bore Type Round with Keyway, Hub Material Aluminum, Coupling Outside Diameter 79.4 mm, Number of Discs 2 with Center Spacer, Center Spacer Material Aluminum, Maximum Bore Diameter 40 mm, Minimum Bore Diameter 35 mm, Shaft Locking Type Clamp On, System of Measurement Metric, Maximum Speed 10,000 RPM, Overall Length 101.2 mm, Different Bore Sizes Yes, Disc Material Stainless Steel