  • Mfr # MDCDK80-40-40-A
  • Zoro # G408678310
Overall Length
101.2 mm
Bore Diameter 1
40 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MDCDK80-40-40-A
Overall Length
101.2 mm
Bore Diameter 1
40 mm
Bore Diameter 2
40 mm
Keyway Width 1
12 mm
Coupling Outside Diameter
79.4 mm
Different Bore Sizes
No
Keyway Depth 1
12 mm
Description
Disc Coupling, Bore Diameter 1 40 mm, Bore Diameter 2 40 mm, Bore Type Round with Keyway, Hub Material Aluminum, Coupling Outside Diameter 79.4 mm, Number of Discs 2 with Center Spacer, Center Spacer Material Aluminum, Shaft Locking Type Clamp On, System of Measurement Metric, Maximum Speed 10,000 RPM, Overall Length 101.2 mm, Different Bore Sizes No, Disc Material Stainless Steel