  • Mfr # MJC41-20-A
  • Zoro # G2688901
/ea
Key Features
Item - Jaw Coupling Hubs
Curved Jaw Coupling Hub
Keyway Size Type
None
Material - Hubs
Aluminum
Outside Dia.
1.63 in
Assembled Coupling Length
53 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MJC41-20-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Size - Jaw Couplings
MJC41
Bore Dia.
20 mm
Keyway Size Type
None
Outside Dia.
1.63 in
Assembled Coupling Length
53 mm
Size
MJC41
Keyway Size
Overall Length
53 mm
Coupling Size
Length through Bore
18 mm
Bore Diameter
20 mm
Outside Diameter
41.3 mm
Hub Diameter
41.3 mm
Screw Thread Size
M4
Coupling Overall Length
53 mm
Details
Item - Jaw Coupling Hubs
Curved Jaw Coupling Hub
Material - Hubs
Aluminum
Material
Item
Jaw Coupling Hub
Hub Material Grade
2024-T351
Maximum Operating Temperature
82 Degrees C
Maximum Speed
8,000 RPM
Weight
0.13 lb
Number of Locking Screws
1
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Zero Backlash
Yes
Bore Type
Round Bore
Hub Material Finish
Bright
Fail Safe
Yes
Screw Material
Alloy Steel
Included Screws
Hex Socket Cap Screw
System of Measurement
Metric
Shaft Tolerance
+0.000/-0.013 mm
Hub Projection
18 mm
Jaw Profile
Curved
Shaft Locking Type
Clamp On
Recommended Hub Gap
1.3 mm
Minimum Operating Temperature
-23 Degrees C
Full Bearing Support Required
Bore Tolerance
+0.05/-0.00 mm
Hub Material
Screw Material Finish
Black Oxide
Description
Jaw Coupling Hub, Coupling Size MJC41, Outside Diameter 41.3 mm, Coupling Overall Length 53 mm, System of Measurement Metric, Hub Material Aluminum, Maximum Speed 8,000 RPM, Keyway Depth Not Applicable, Keyway Width Not Applicable, Bore Diameter 20 mm, Shaft Locking Type Clamp On, Bore Type Round Bore, Jaw Profile Curved, Screw Thread Size M4, Bore Tolerance +0.05/-0.00 mm, Fail Safe Yes, Shaft Tolerance +0.000/-0.013 mm, Full Bearing Support Required Yes, Hub Diameter 41.3 mm