  • Mfr # BCK26-10-8-A
  • Zoro # G3419108
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
0.625 in x 0.500 in
Max. RPM
10000 RPM
Outside Dia.
1.625 in
Overall Length
2.000 in
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.010 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BCK26-10-8-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
0.625 in x 0.500 in
Outside Dia.
1.625 in
Overall Length
2.000 in
Screw Size
M4
Length
2.000 in
Fastening Dimensions
Metric
Details
Max. RPM
10000 RPM
0.010 in
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 200°F (-40°C to 93°C)
Max. Angular Misalignment
2.0 deg
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
550 lb-in/Deg
Style
Clamp with Keyway
Material
Anodized Aluminum
Weight
0.282 lbs
Screw Material
Alloy Steel
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in
Axial Motion
0.020 in
B2 Shaft Penetration
0.946 in
Screw Finish
Black Oxide
Measurement Type
Inch
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Keyway (K2)
1/8 in
Number of Screws
2 ea
B1 Shaft Penetration
0.946 in
Static Torque
250 lb-in
Dynamic Torque Non-Reversing
125 lb-in
Screw Seating Torque
4.6 Nm
Keyway (K1)
3/16 in
Dynamic Torque Reversing
62.5 lb-in
Description
Ruland standard length bellows couplings are a high torque zero-backlash coupling commonly found in responsive systems on semiconductor, solar, test and measurement, and printing equipment. This keyed clamp type bellows coupling consists of two anodized aluminum hubs and a stainless steel bellows creating a lightweight low inertia coupling. The addition of keyways allows for increased torque capacity and prevents the coupling from slipping on the shaft when over torqued. It has 0.625" x 0.500" bores, 3/16" x 1/8" keyways, 1.625" OD, and 2.000" length. This coupling has a four convolution bellows for higher torque and torsional stiffness capabilities than equivalent couplings with more convolutions. The bellows are able to flex while remaining rigid under torsional loads allowing for all types of misalignment to be accommodated. This bellows coupling has a balanced design for reduced vibration at high speeds of up to 10,000 RPM. Hardware is metric and tests beyond DIN 912 12.9 standards. It is RoHS and REACH compliant.