  • Mfr # BCK32-24MM-5/8"-A
  • Zoro # G3409536
Bore Dia.
24 mm x 0.625 in
Outside Dia.
2.000 in (50.8 mm)
Overall Length
2.313 in (58.8 mm)
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BCK32-24MM-5/8"-A
Bore Dia.
24 mm x 0.625 in
Outside Dia.
2.000 in (50.8 mm)
Overall Length
2.313 in (58.8 mm)
Length
2.313 in (58.8 mm)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.010 in (0.25 mm)
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
950 lb-in/Deg (108 Nm/Deg)
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 200°F (-40°C to 93°C)
Weight
0.4478 lbs
B1 Shaft Penetration
27.9 mm
Keyway (K1)
8 mm
Axial Motion
0.020 in (0.50 mm)
Dynamic Torque Non-Reversing
200 lb-in (22.60 Nm)
Keyway (K2)
3/16 in
B2 Shaft Penetration
1.099 in
Dynamic Torque Reversing
100 lb-in (11.30 Nm)
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in (+0.03 mm / -0.00 mm)
Static Torque
400 lb-in (45.2 Nm)
Screw Seating Torque
9.5 Nm
Description
Ruland standard length bellows couplings are a high torque zero-backlash coupling commonly found in responsive systems on semiconductor, solar, test and measurement, and printing equipment. This keyed clamp type bellows coupling consists of two anodized aluminum hubs and a stainless steel bellows creating a lightweight low inertia coupling. The addition of keyways allows for increased torque capacity and prevents the coupling from slipping on the shaft when over torqued. It has 24mm x 0.625" bores, 8mm x 3/16" keyways, 2.000" (50.8mm) OD, and 2.313" (58.8mm) length. This coupling has a four convolution bellows for higher torque and torsional stiffness capabilities than equivalent couplings with more convolutions. The bellows are able to flex while remaining rigid under torsional loads allowing for all types of misalignment to be accommodated. This bellows coupling has a balanced design for reduced vibration at high speeds of up to 10,000 RPM. Hardware is metric and tests beyond DIN 912 12.9 standards. It is RoHS and REACH compliant.