  • Mfr # BCK32-24MM-7/8"-A
  • Zoro # G3405640
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
24 mm x 0.875 in
Max. RPM
10000 RPM
Outside Dia.
2.000 in (50.8 mm)
Overall Length
2.313 in (58.8 mm)
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
950 lb-in/Deg (108 Nm/Deg)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BCK32-24MM-7/8"-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
24 mm x 0.875 in
Outside Dia.
2.000 in (50.8 mm)
Overall Length
2.313 in (58.8 mm)
Screw Size
M5
Length
2.313 in (58.8 mm)
Fastening Dimensions
Metric
Details
Max. RPM
10000 RPM
950 lb-in/Deg (108 Nm/Deg)
Style
Clamp with Keyway
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 200°F (-40°C to 93°C)
Max. Angular Misalignment
2.0 deg
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.010 in (0.25 mm)
Material
Anodized Aluminum
Weight
0.4246 lbs
B2 Shaft Penetration
1.099 in
Dynamic Torque Reversing
100 lb-in (11.30 Nm)
Screw Material
Alloy Steel
Keyway (K1)
8 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
200 lb-in (22.60 Nm)
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in (+0.03 mm / -0.00 mm)
Static Torque
400 lb-in (45.2 Nm)
Screw Finish
Black Oxide
Measurement Type
Inch/Metric
Number of Screws
2 ea
Keyway (K2)
3/16 in
Screw Seating Torque
9.5 Nm
B1 Shaft Penetration
27.9 mm
Axial Motion
0.020 in (0.50 mm)
Description
Ruland standard length bellows couplings are a high torque zero-backlash coupling commonly found in responsive systems on semiconductor, solar, test and measurement, and printing equipment. This keyed clamp type bellows coupling consists of two anodized aluminum hubs and a stainless steel bellows creating a lightweight low inertia coupling. The addition of keyways allows for increased torque capacity and prevents the coupling from slipping on the shaft when over torqued. It has 24mm x 0.875" bores, 8mm x 3/16" keyways, 2.000" (50.8mm) OD, and 2.313" (58.8mm) length. This coupling has a four convolution bellows for higher torque and torsional stiffness capabilities than equivalent couplings with more convolutions. The bellows are able to flex while remaining rigid under torsional loads allowing for all types of misalignment to be accommodated. This bellows coupling has a balanced design for reduced vibration at high speeds of up to 10,000 RPM. Hardware is metric and tests beyond DIN 912 12.9 standards. It is RoHS and REACH compliant.