  • Mfr # MWSPK-20-F
  • Zoro # G3391485
Bore Dia.
20 mm
Material
Black Oxide Steel
Outside Dia.
40 mm
Width
33 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MWSPK-20-F
Bore Dia.
20 mm
Outside Dia.
40 mm
Width
33 mm
Screw Size
M6
Clearance Dia.
47.4 mm
Width Tolerance
+0.076 mm / -0.254 mm
Details
Material
Black Oxide Steel
Operating Temp. Range
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
Screw Material
Alloy Steel
Weight
0.4488 lbs
Screw Finish
Black Oxide
Bore Tolerance
+0.05 mm / +0.012 mm
Keyway (K)
6 mm
Screw Seating Torque
16 Nm
Screw Location (R)
14.73 mm
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Description
Ruland clamp style shaft collars do not mar the shaft, are infinitely adjustable, and have superior holding power when compared to set screw collars. This two-piece double wide shaft collar has a 20mm bore, 6mm keyway, 40mm OD, and 33mm width. It has about 25% more holding power than standard round bore collars of equivalent bore size and can be used as a short rigid coupling in applications where standard length rigid couplings will not fit. The addition of a keyway allows for use in positive drive applications as a shaft collar or for extra torque capacity when used as a rigid coupling. Tightly controlled face to bore perpendicularity is maintained (TIR of < 0.05mm) which is critical when the collar is used as a load bearing face, mechanical stop, or for component alignment. The work surface is identified by two grooves on the face allowing the user to easily identify which side is precision faced. The two-piece design allows this collar to be installed or serviced in-place without the need to remove adjacent components. Halves are mated throughout the manufacturing process for precise fit and increased holding power. This collar is stamped with the Ruland name and bore size for ease of identification. It is manufactured from 1215 lead-free steel to a fine burr-free finish with Ruland's proprietary black oxide formulation which creates a fine glossy appearance and increases holding power and corrosion resistance. Hardware tests beyond DIN 912 12.9 standards for maximum holding power. It is RoHS and REACH compliant.