  • Mfr # MWS25-8-8-A
  • Zoro # G7948997
/ea
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
System of Measurement
Metric
Bore Dia.
8mm x 8mm
Material - Couplings
Aluminum
Outside Dia.
25 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MWS25-8-8-A
Bore Dia.
8mm x 8mm
Outside Dia.
25 mm
Overall Length
24 mm
Outside Dia. (In.)
0.984
Length through Bore (mm)
11.29
Clearance Dia. (In.)
0.787 in
Overall Length (In.)
Length through Bore
11.29 mm
Length through Bore (In.)
Screw Size (mm)
M4
Outside Dia. (mm)
25
Overall Length (mm)
24
Clearance Dia. (mm)
20
Screw Size
M4
Size
MWS25
Length Through Bore 1
11.7 mm
Bore Diameter 2
8 mm
Length Through Bore 2
11.7 mm
Different Bore Sizes
No
Screw Thread Size
Bore Diameter 1
8 mm
Coupling Outside Diameter
25 mm
Details
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
Item
Motion Control Coupling
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
Aluminum
Finish
Bright
Torque (In.-Lbs.)
30
Rated Torque
30 in-lb
Max. Bore (mm)
8 mm
Screw Type
6,000 RPM
Item - Motion Control Couplings
Motion Control Coupling
Max. Temp. Range (F)
225 Degrees
Style
4-Beam Set Screw
Max. Axial Misalignment (In.)
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
Material
Min. Bore (mm)
8
Max. Angular Misalignment
3 Degrees
Max. Temp.
225 Degrees F
Setscrew Location
2 (120 Degrees )
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.01 in
Application
Light-Duty Power Transmission, Servo Motors to Lead Screws
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Bore Tolerance
+0.025/-0.000 mm
Screw Material
Alloy Steel
Features
Balanced Design for Reduced Vibration
Zero Backlash
Yes
Torsional Stiffness
0.82 N-m/Deg
Bore Type
Round
Coupling Material Grade
Shaft Locking Type
Set Screw
Series
MWS
Coupling Material
Parallel Misalignment
0.38 mm
Number of Locking Screws
4
Fastener Tightening Torque
1.76 N-m
Coupling Material Finish
Bright
Full Bearing Support Required
Yes
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Moment of Inertia
0.000002955 kgf/m sq
Included Screws
(4) Set Screw
Angular Misalignment
3 Degrees
Number of Beams
4
Dynamic Torque Reversing
0.86 N-m
Maximum Speed
6,000 RPM
Maximum Torque
3.42 N-m
Dynamic Torque Non-Reversing
1.71 N-m
For Environment
Angular Misalignment, Axial Motion, Parallel Misalignment
Maximum Operating Temperature
107 Degrees C
Screw Material Finish
Black Oxide
Shaft Tolerance
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Axial Motion
0.25 mm
Description
Motion Control Coupling, Angular Misalignment 3 Degrees , Bore Diameter 1 8 mm, Bore Diameter 2 8 mm, Coupling Material Aluminum, Coupling Outside Diameter 25 mm, Maximum Speed 6,000 RPM, Maximum Torque 3.42 N-m, Axial Motion 0.25 mm, Overall Length 24 mm, Parallel Misalignment 0.38 mm, System of Measurement Metric, Different Bore Sizes No, Torsional Stiffness 0.82 N-m/Deg, Bore Type Round, Shaft Locking Type Set Screw, Number of Beams 4, Length Through Bore 2 11.7 mm