  • Mfr # MOST41-15-A
  • Zoro # G7907331
Outside Dia.
41.3 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MOST41-15-A
Bore Dia.
15 mm
Outside Dia.
41.3 mm
Length through Bore (In.)
0.71 in
Assembled Coupling Length
50.8 mm
Overall Length (mm)
18 mm
Clearance Dia. (In.)
1.625 in
Length through Bore (mm)
18 mm
Overall Length (In.)
0.71 in
Clearance Dia. (mm)
41.3 mm
Length through Bore
18 mm
Bore Diameter
15 mm
Outside Diameter
41.3 mm
Coupling Overall Length
50.8 mm
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Hub Material Finish
Over-Standard Parallel Misalignment
4.13 mm
Number of Locking Screws
2
Minimum Operating Temperature
-23 Degrees C
Hub Material
Aluminum
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Zero Backlash
Yes
Axial Motion
0.15 mm
Parallel Misalignment
0.25 mm